Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama kebab

KRAJ. Listy już przychodzą. Tym razem z podwyżkami opłat za mieszkanie

Spółdzielnie mieszkaniowe właśnie decydują o podwyżkach. Czynsze idą w górę, bo drożeje ciepło, odbiór śmieci, a od nowego roku wzrośnie płaca minimalna.
KRAJ. Listy już przychodzą. Tym razem z podwyżkami opłat za mieszkanie

Autor: Canva

 Spółdzielnie mieszkaniowe właśnie liczą koszty. Dla lokatorów wniosek jest jeden: będzie drożej.

– Czekam na pismo i nie mam nadziei, że opłaty się nie zmienią. W lipcu zmieniły się stawki za ciepło, teraz zbliża się podwyżka opłat za śmieci. Na pewno będą podwyżki czynszu – wylicza pani Agnieszka, mieszkanka jednego z bloków w Lublinie.

Przyznaje, że nie pamięta roku bez podwyżek. 

– W każdym takim piśmie spółdzielnia tłumaczy, że trzeba płacić więcej ze względu na „koszty niezależne od spółdzielni” – dodaje.

Na co ma wpływ zarząd spółdzielni?

Rachunek za mieszkanie składa się z wielu pozycji. Na część zarząd spółdzielni nie ma wpływu. To np. stawka śmieciowa. O innych spółdzielnia decyduje sama – podwyżki dla pracowników.

– W mojej spółdzielni zdecydowano, że fundusz płac pójdzie w górę o 8 procent – mówi pan Krzysztof.

I dodaje: 

– W piśmie, które otrzymałem, jest informacja, że podwyżki wchodzą w życie w styczniu 2025 i zapewne nie są ostatnie, bo trzeba się spodziewać kolejnych.

W skali kraju będziemy płacić  średnio o 4-5 procent więcej

O tym, że za mieszkanie trzeba będzie płacić więcej, wiadomo już od kilku tygodni. W październiku „Fakt” informował, że w skali Polski może to być średnio 4-5 procent. 

– Na przełomie grudnia i stycznia do skrzynek mieszkańców trafiają kalkulacje z nowymi czynszami. Jest jeszcze trochę czasu, jednak już teraz w spółdzielniach mieszkaniowych i wspólnotach trwa liczenie, jak mogą zmienić się opłaty dla lokatorów w 2025 r. Podwyżki są nieuniknione – mówił Tomasz Błeszyński, ekspert rynku nieruchomości.

Tę prognozę dziś potwierdzają listy ze spółdzielni mieszkaniowych, które dotarły już do pierwszych lokatorów. Od stycznia będzie drożej.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamaprzystań
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Alex .Treść komentarza: Na ulicy Mościckiego w Chełmie brak studzienek burzowych !Data dodania komentarza: 13.12.2025, 12:47Źródło komentarza: Zakończono modernizację sieci wodociągowej na ul. Mościckiego i Litewskiej w ChełmieAutor komentarza: FanpslTreść komentarza: Patrząc na tą radę to sukces że ta gmina jeszcze istniejeData dodania komentarza: 13.12.2025, 06:00Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt zarobi więcej, ponieważ tak postanowił rząd. Podwyżkę otrzymali także inni samorządowcyAutor komentarza: EwelinaTreść komentarza: Mieszkam na Dyrekcji i mam małe dziecko któremu ten łomot nie jest potrzebny i jak mam je uśpić przy tym hałasie czy ktoś przemyślał ta decyzję chcecie robić proszę bardzo jest do tego amfiteatr a nie w środku Miasta gdzie mieszkają rodziny i ludzie starsiData dodania komentarza: 12.12.2025, 19:47Źródło komentarza: Wystrzałowy Sylwester w Chełmie jednak z TV Republika. Może kosztować 6 mlnAutor komentarza: ElvoTreść komentarza: Niby tak, ale weź pod uwagę koszty. Robienie referendum w każdej sprawie wyszłoby strasznie drogo.Data dodania komentarza: 12.12.2025, 13:24Źródło komentarza: W Chełmie ruszają wielkie przygotowania do sylwestra z TV Republika. Od 15 grudnia zamknięte ulice i zmiany tras autobusówAutor komentarza: Też mieszkaniecTreść komentarza: Wójt i radni zarabiają więcej ponieważ tak postanowili radni, a nie dlatego, że Rząd tak postanowił. Rząd zwaloryzował tylko maksymalne, a t tym samym i minimalne stawki wynagrodzenia w których dotychczasowe wynagrodzenie w średniej się znajdowało. Więc nie było obowiązku ich podwyższania a tylko prawo. A przecież to jedna z mniejszych gmin, a sukcesów jakoś nie widać.Data dodania komentarza: 12.12.2025, 10:34Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt zarobi więcej, ponieważ tak postanowił rząd. Podwyżkę otrzymali także inni samorządowcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama