W uchwale przypomniano między innymi, że jeden z sędziwych dębów to słynny „Bolko”, który za pomnik został uznany w maju 1981 roku.
- „To dąb szypułkowy o obwodzie pnia 874 cm, rzucie korony 32 m i wysokości 25 m, rosnący w parku zabytkowym w miejscowości Hniszów” (pis. oryg.) - brzmi zawarty w dokumencie opis.
W tym samym, hniszowskim parku rośnie także drugie drzewo, które dawno już zasłużyło sobie na troskliwą rękę fachowców. Nie jest co prawda tak imponujące, jak „Bolko”, ale z pewnością zasługuje na miano pomnika przyrody.
- „Dąb szypułkowy o obwodzie pnia 363 cm, rzucie korony 18 m i wysokości 22 m” (pis. oryg.) - zaznaczono w uchwale.
Ten z kolei dąb został uznany za pomnik osiem lat później, w lipcu 1989 roku.
Jakie zabiegi przejdą drzewa? Na długiej liście zadań do wykonania wskazano między innymi wymianę starych i montaż nowych wiązań w koronach drzew, wymianę starych i montaż nowych wiązań dynamicznych głównych przewodników drzew, wykonanie cięć pielęgnacyjnych w koronach drzew (usunięcie posuszu), wykonanie prac konserwatorskich przy ubytkach – usunięcie murszu, resztek organicznych i śmieci, wymianę starych i założenie nowych drenaży żwirowych wewnątrz przewodników drzew, odprowadzenie wody poza główne konary drzew, montaż nowych wiązań sztywnych przewodników oraz wiązań dynamicznych w rozwidleniu drzew oraz nawożenie organiczne.
Prace zostaną najprawdopodobniej przeprowadzone do końca bieżącego roku.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze