Dom Dziecka w Dubience powstał w 2012 roku. Jest placówką opiekuńczo-wychowawczą typu socjalizacyjnego, interwencyjnego i specjalistyczno-terapeutycznego, przeznaczoną dla 30 wychowanków. Obecnie przebywa w niej grupa 20 dzieci, spośród których tylko czworo pochodzi z terenu powiatu chełmskiego.
W 2016 roku po kontroli inspektorów urzędu wojewódzkiego stwierdzono tam istotne uchybienia i wydano 11 zaleceń pokontrolnych. Opracowano więc program naprawczy i zaczęto jego wdrażanie m.in. "poprzez działania zmierzające do likwidacji typu specjalistyczno-terapeutycznego i przeniesienie wychowanków do innych placówek". Nowych dzieci sądy tam nie kierują. Zmniejszyła się więc liczba wychowanków, a wzrosły koszty ich utrzymania. W roku 2017 na jedno dziecko wydawano 3842 zł, natomiast w tym roku koszty utrzymania podopiecznego wynoszą 4735 zł.
Zgodnie z wyjaśnieniami do uchwały w sprawie zamiaru likwidacji placówki, zalecenie urzędu wojewódzkiego dotyczące zmniejszenia rotacji personelu jest trudne do spełnienia. Kadra pedagogiczna często przebywa na urlopach macierzyńskich lub zwolnieniach lekarskich, w związku z tym istnieje potrzeba zatrudniania kolejnych osób na zastępstwo, a to pociąga dodatkowe koszty.
Z uwagi na trudności z obsadzeniem stanowiska psychologa, w placówce brak takiego specjalisty. Dzieciom co prawa zapewnia się pomoc psychologiczną w poradni w Dubience i jednej z chełmskich przychodni, ale nie jest ona wystarczająca.
Teraz czytane:
Napisz komentarz
Komentarze