Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Rotomoulding kontra formowanie wtryskowe – poznaj najważniejsze różnice

Przetwórstwo tworzyw sztucznych odgrywa dziś znaczącą rolę w wielu branżach. Zaawansowane technologie umożliwiają tworzenie różnorodnych produktów, które znajdują swoje zastosowanie zarówno w poszczególnych gałęziach przemysłu (np. rolnictwie, budownictwie, motoryzacji), jak i codziennej rzeczywistości każdego z nas. Złożony proces technologiczny obejmuje szereg czynności skupiających się wokół przekształcania surowców polimerowych w gotowe produkty. Wykorzystywane podczas tego metody pozwalają na tworzenie wytrzymałych przedmiotów o zróżnicowanym zastosowaniu. Gotowe wyroby cechują się wysoką trwałością, a przy tym maksymalną precyzją wykonania. Sam proces wymaga od twórców dokładnej kontroli wielu parametrów, takich jak między innymi temperatura, ciśnienie oraz czas cyklu produkcyjnego. Równie ważny jest staranny dobór odpowiednich form oraz narzędzi, mających niebagatelny wpływ na jakość oraz dokładność wykonania wersji finalnych produktów. Do najpopularniejszych metod przetwórstwa tworzyw należy dziś rotomoulding i formowanie wtryskowe. Mimo łączących ich podobieństw, istotne jest poznanie różnić pomiędzy jedną a drugą techniką. W tym celu zachęcamy do lektury.

Rotomoulding a metoda wtryskowa. Co je różni?

By móc lepiej zrozumieć różnice pomiędzy formowaniem rotacyjnym a metodą wtryskową, warto pochylić się nad specyfiką obu procesów. Rotomoulding rozpoczyna się od zasypania tworzywem sztucznym (proszkiem) formy, która następnie zostaje zamknięta. Dzięki jej podgrzewaniu oraz obracaniu, możliwe jest uzyskanie pożądanego kształtu produktu za pomocą upłynnionego tworzywa. Następnie masa jest schładzana, zaś później zostaje wyjęta z formy – i gotowe. Po wyjęciu odlewu, w formie umieszczana jest nowa porcja rozdrobnionego tworzywa, a sam cykl produkcyjny zostaje wznowiony. W przypadku formowania wtryskowego, proces przedstawia się nieco inaczej. Wtryskarka swoim kształtem przypomina cylinder, do którego przez specjalny lej doprowadza się granulat tworzywa sztucznego. Wewnątrz wtryskarki znajduje się ślimak przemieszczający tworzywo, zaś nagrzewnice wbudowane w jego ścianach uplastyczniają masę. Upłynniony materiał, na skutek działania ruchów ślimaka, jest wtryskiwany do formy pod ciśnieniem wahającym się między 80 a 200 MPa, uzależnionym od rodzaju tworzywa oraz wielkości formowanego elementu. Kolejnym etapem formowania wtryskowego jest faza docisku – masę wypełniającą gniazdo utrzymuje się pod ciśnieniem aż do zastygnięcia, a trwający docisk zapobiega zapadaniu się powierzchni formowanego kształtu. Po ochłodzeniu forma jest otwierana, zaś wypraska wyjmowana. Zamknięcie formy rozpoczyna kolejny cykl pracy wtryskarki.

Pomiędzy rotomouldingiem a formowaniem wtryskowym istnieje wiele różnic – mimo tego, że obie pozwalają na wytworzenie wielu wyrobów z tworzyw sztucznych. Pierwsza technika opiera się na grawitacji, podczas gdy druga wykorzystuje głównie ciśnienie do wprowadzenia tworzywa sztucznego do formy. Ponadto, formowanie rotacyjne zwykle wiąże się z niższymi kosztami oprzyrządowania niż wtryskowe; warto jednak zaznaczyć, że jest to ściśle uzależnione od rodzaju wybranego sprzętu, a także kwestii takich jak jego parametry techniczne. Jak możemy wyczytać na stronie orex-rotomoulding.com, formowanie rotacyjne doskonale nadaje się do produkcji dużych oraz złożonych części, jakie wykorzystywane są w różnych branżach. Co innego można powiedzieć o wtryskiwaniu. Ta metoda o wiele lepiej nadaje się do produkcji małych oraz średnich części o bardziej złożonych kształtach (np. opakowania, niewielkie zabawki). Dodatkowo, firma OREX ROTOMOULDING zaznacza, że formowanie rotacyjne stanowi metodę, która wykorzystuje znacznie szerszy zakres materiałów w przeciwieństwie do innych technik – w tym również metody wtryskiwania tworzyw.

Rotomoulding kontra metoda wtryskowa – które rozwiązanie lepiej się opłaca?

Rozważając na temat opłacalności czy nieopłacalności konkretnej metody formowania, należy wziąć pod uwagę szereg elementów, takich jak między innymi rodzaj produktu oraz nakładu. Finalnie możemy dojść do konkluzji, w której stwierdzimy, iż nie ma lepszych czy gorszych metod – każda bowiem ma nieco inne cele, a co za tym idzie jej wykorzystanie jest od siebie zupełnie różne. Tym samym nie produkuje się nakrętek butelek metodą rotacyjną, a metody wtryskowej nie wykorzystuje się przy tworzeniu zbiorników na kilka tysięcy litrów wody. Przetwórstwo tworzyw sztucznych stanowi niezwykle złożoną gałąź przemysłu, a szereg dostępnych metod sprawia, że dziś jesteśmy w stanie tworzyć naprawdę wiele produktów o różnych kształtach, rozmiarach, a także przeznaczeniu. Co więcej, poszczególne techniki formowania są wciąż ulepszane za sprawą nowoczesnych technologii. Wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych kilku lat czekają nas prawdziwe rewolucje w branży zajmującej się tworzeniem wyrobów z tworzyw sztucznych. Pozostaje czekać na kolejne innowacje!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Sylwester BTreść komentarza: Jakie miasto taka telewizja:)))Data dodania komentarza: 13.12.2024, 17:50Źródło komentarza: Chełm. Sylwester z TV Republika. Ile będzie kosztował miasto i dlaczego wzbudza takie kontrowersje?Autor komentarza: wrrrrrrrrrrTreść komentarza: Za czasów sowieckich po polskiej stronie nie było nawet krzaczka. Wszystko było wycięte. Teraz wycięte pod zaporę obronna i lewackich wycięte. Nie martwcie się o dzisiaj. Tak trzeba i basta, a krzaczki odrosną.Data dodania komentarza: 13.12.2024, 17:04Źródło komentarza: Włodawa. Kontrowersyjna wycinka pod zaporę. Posłanki piszą do ministerstwa...Autor komentarza: MarJanTreść komentarza: nie wpuszczać wieśniaków do miastaData dodania komentarza: 13.12.2024, 16:50Źródło komentarza: Gm. Chełm. I wszystko jasne. Mieszkańcy za odzyskaniem kolejnych połaci ziemiAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A jaka w Chełmie jest baz noclegowa. To nie Zakopane, że co druga chata to kwatera. Miasto ze wschodu warte smrodu....Data dodania komentarza: 13.12.2024, 16:14Źródło komentarza: Chełm. Sylwester z TV Republika. Ile będzie kosztował miasto i dlaczego wzbudza takie kontrowersje?Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Dziwnym trafem, cztery pierwsze wymienione osoby były w ostatnich wyborach na listach komitetów popierających J.B...Data dodania komentarza: 13.12.2024, 10:49Źródło komentarza: Chełm. Jak przędą miejskie spółki? W większości całkiem nieźle, ale... nie wszystkie
Reklama
Reklama
Reklama