Choć idea jest piękna, jej realizacja wymaga spełnienia wielu warunków, szczególnie tych związanych z bezpieczeństwem żywności.
- Zwracam się z interpelacją dotyczącą sprawy, która może być pomocna dla mieszkańców, inicjatywy, która mogłaby w znaczący sposób wspierać mieszkańców naszego miasta oraz przyczynić się do zmniejszenia problemu marnowania żywności. Mowa o zorganizowaniu w Krasnymstawie społecznej lodówki, która pozwoliłaby mieszkańcom dzielić się nadwyżkami jedzenia, a także pozwoliłaby osobom potrzebującym korzystać z takiego wsparcia – mówił na sesji rady Kamil Hukiewicz.
Jak podkreślał, społeczna lodówka to inicjatywa oparta na zasadzie wzajemnej wymiany, gdzie każdy może zarówno zostawić nadwyżkę żywności, jak i pobrać to, czego potrzebuje.
- Tego typu inicjatywa ma na celu zarówno zmniejszenie marnotrawstwa żywności, jak i wsparcie osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Jest to również wspaniała okazja do budowania solidarności w naszej społeczności – zapewniał w trakcje sesji Hukiewicz.
Radny wniósł o to, aby realizacja tej inicjatywy nastąpiła w najbardziej dostępnym miejscu dla mieszkańców, sugerując lokalizację w centrum miasta.
- Uważam, że taka inicjatywa zyskałaby poparcie mieszkańców i mogłaby stać się istotnym elementem w budowaniu współczesnej, odpowiedzialnej i wspierającej społeczności – mówił radny.
Jakie jest zdanie urzędu? Okazuje się, że sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.
- Inicjatywa ta wymaga spełnienia wielu wymogów, w tym między innymi przepisów sanitarno-epidemiologicznych oraz przepisów zdrowotnych dotyczących bezpieczeństwa żywności i zapobiegania chorobom przenoszonym drogą pokarmową. Wymogi te mogą obejmować także regularne badania higieniczne, szkolenia dla osób obsługujących oraz procedury dotyczące zachowania czystości. Ponadto lodówki społeczne muszą spełniać warunki dotyczące przechowywana, transportu i dystrybucji żywności – czytamy w odpowiedzi udzielonej przez Monikę Sawę, zastępcę burmistrza Krasnegostawu.
Monika Sawa argumentuje, że umieszczana w tego typu lodówkach żywność musi być przydatna do spożycia i przechowywana w odpowiednich warunkach oraz odpowiednio zapakowana. Należy też regularnie monitorować jej stan i unikać przeterminowanych oraz niewłaściwie przechowywanych produktów.
- Podobna inicjatywa, zakładająca utworzenie społecznej lodówki, zlokalizowanej przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krasnymstawie, rozważana była w sierpniu 2023 roku. W przypadku zainteresowania lokalnych instytucji, organizacji charytatywnych lub stowarzyszeń prowadzeniem społecznej lodówki mogłaby ona funkcjonować we wskazanej wyżej lokalizacji – wyjaśniła Monika Sawa.
Napisz komentarz
Komentarze