Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 grudnia 2024 00:35
Reklama
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Chełm. Wycinka drzew przy Armii Krajowej kontrowersyjna, ale konieczna

Mieszkańcy Chełma alarmują, że pod piły poszły dorodne jesiony przy ulicy Armii Krajowej. Pytają, jak to się ma do zaleceń proklimatycznych, które podkreślają ogromne znaczenie każdego dojrzałego drzewa rosnącego w mieście. „Kto na to pozwolił?” – dociekają. Dyskusja rozgorzała także w mediach społecznościowych. Na liczne uwagi zareagował w końcu urząd miasta.

Do naszej redakcji także zgłaszali się wzburzeni chełmianie.

– Czy możecie zainteresować się wycinką drzew przy Armii Krajowej? Ulica została ogołocona, w urzędzie nikt nie chce udzielić odpowiedzi na pytanie, kto i dlaczego podjął taką decyzję – napisała do nas czytelniczka zaniepokojona i jednocześnie zdziwiona tym, dlaczego takie zabiegi są prowadzone w weekend.

Przypominamy też, że niedawno chełmscy radni debatowali o potrzebie pochylenia się nad miejską zielenią, szczególnie nad losem drzew. Łukasz Krzywicki, przewodniczący Komisji Rodziny, Zdrowia i Ochrony Środowiska RM Chełm, apelował o rozsądne decyzje związane z wycinką, po tym, jak doliczył się ujemnego bilansu wycinek i nowych nasadzeń na terenie Chełma. Wiceprezydent Radosław Wnuk uspokajał wtedy, że wszystkie decyzje o wycince jest podejmowana po dokładnej analizie, a za każde wycięte drzewo sadzone jest nowe.

Nic jednak dziwnego, że takie zabiegi wzbudzają kontrowersje. W związku z licznymi pytaniami urzędnicy postanowili przedstawić szczegółową informację w problematycznej sprawie. Jak wyjaśniają, wycinka 24 drzew z pasa drogowego przy al. Armii Krajowej na odcinku od ronda im. Jana Pawła II do skrzyżowania z ul. Lwowską została wykonana na zlecenie Urzędu Miasta Chełm, po uprzednim uzyskaniu zezwolenia i w uzgodnieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Lublinie, Wydział Spraw Terenowych II w Chełmie.

Przedstawiają też powód usuwania niektórych drzew – porażenie ich przez grzyba Hymenoscyphus fraxineus (Chalara fraxinea), który powoduje zamieranie jesionu wyniosłego.

„U chorych drzew najczęściej obserwuje się atrofię, przebarwienie liści, przerzedzenie korony, zamieranie całych gałęzi i/lub ich szczytów, podłużne spękania, rakowate rany i nekrozy zabliźnione i niezabliźnione na pniu i gałęziach oraz zamieranie korzeni. Bezpośrednią przyczyną zamierania drzew jest ograniczenie przepływu wody i składników odżywczych przez grzybnię. Na przekroju poprzecznym pędów i pni widoczne jest zbrunatnienie lub sczernienie najmłodszych pierścieni przyrostów rocznych drewna. Grzyb wyczerpuje rezerwy energii w drzewach i sprawia, że są one bardziej podatne na ataki wtórnych patogenów, które zabijają korzenie. Powodują one, że drzewo staje się kruche i traci gałęzie. Zmiany u podstawy drzew szybko rozwijają się w zgniliznę korzeniową i ostatecznie sprawiają, że drzewa stają się niestabilne i niebezpieczne. Co niepokojące, w niektórych przypadkach w koronach drzew może nie być śladów zamierania jesionu. Ze względu na wielkość i liczbę drzew nie jest możliwe ich uratowanie metodą oprysków chemicznych. Grabienie liści, na których zimuje patogen, pozwala na zmniejszenie natężenia choroby, jednak nie eliminuje jej. Obserwujemy wymieranie gatunku” – obszernie wyjaśniają urzędnicy.

I zapewniają, że została przeprowadzona ocena sensoryczna drzew przez dyplomowanych architektów krajobrazu i przy użyciu ogólnie stosowanych narzędzi do takiej diagnostyki. 

„Podjęte działania były podyktowane obserwowanym od 3 lat pogarszającym się stanem drzew, które sklasyfikowano jako wykazujące oznaki wskazujące na zwiększone ryzyko w otoczeniu” – czytamy w wyjaśnieniu.

Pozostałe jesiony mają być poddane obserwacji oraz ponownym oględzinom. Urzędnicy zapewniają też, że każda wycinka z terenu miasta jest uzupełniana. Aktualnie w mieście trwają nasadzenia, zamówiono ponad 200 szt. drzew oraz 200 szt. krzewów, które pojawią się w pasach drogowych oraz innych terenach miejskich.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Emil 15.12.2024 16:29
Chełm to miasto zielone. Wycinka jest konieczna. Jeżeli sadzą nowe drzewa to wszystko w porządku. Ekoterrorystom mówimy szerokie nie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama