Chełmskie schronisko dla zwierząt co roku mierzy się z dramatycznymi skutkami sylwestrowych wybuchów. Jak mówi Katarzyna Kalita, pracownica schroniska, większość psów boi się wystrzałów, a w schroniskowych boksach przeżywają prawdziwe traumy.
- W dniu Sylwestra i kilka dni przed nim psy zachowują się bardzo niespokojnie. Są pobudzone, mocno zieją, nie mogą znaleźć sobie miejsca, próbują uciekać lub chowają się w boksach, skaczą na kraty. To dla nich ogromny stres - relacjonuje Kalita.
Problem nie ogranicza się tylko do schronisk. Także domowe zwierzęta cierpią z powodu głośnych wybuchów. Po Sylwestrze liczba zagubionych psów drastycznie wzrasta, co prowadzi do przepełnienia schronisk.
- Po Sylwestrze mamy ogromne przepełnienia. Biega wiele zabłąkanych zwierząt, które w popłochu uciekły z posesji. To dla nas ogromne wyzwanie, bo liczba zwierząt przekracza nasze możliwości - dodaje Kalita.
Jak zadbać o bezpieczeństwo zwierząt w Sylwestra?
Eksperci i pracownicy schronisk apelują, by właściciele zwierząt odpowiednio przygotowali się na sylwestrowe wystrzały. Psy domowe powinny mieć zapewnione komfortowe miejsce w domu, najlepiej w wyciszonym pomieszczeniu, takim jak łazienka. Zaleca się zasłonięcie okien, włączenie muzyki lub telewizora oraz unikanie nadmiernego okazywania emocji, które mogą potęgować stres zwierzęcia.
W przypadku psów podwórkowych warto zamknąć je w bezpiecznym kojcu, garażu lub innym miejscu, które uniemożliwi ucieczkę. Podczas spacerów należy zadbać o solidne szelki, obrożę z adresatką oraz, jeśli to możliwe, czipowanie.
Rozporządzenie wojewody lubelskiego
Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski wydał 20 grudnia br. rozporządzenie porządkowe, które wprowadza ograniczenia w używaniu wyrobów pirotechnicznych na terenie województwa lubelskiego. Zakaz obowiązuje od 24 grudnia 2024 r. do 31 stycznia 2025 r., z wyjątkiem 31 grudnia 2024 r. i 1 stycznia 2025 r.
Używanie wyrobów pirotechnicznych w tych dniach "może nastąpić jedynie z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego, a w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia – jedynie pod bezpośrednim nadzorem osoby sprawującej władzę rodzicielską lub opiekę".
Rozporządzenie ma na celu ochronę zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, a także mienia. Jak podkreśla wojewoda, pirotechnika jest nie tylko źródłem urazów i poparzeń, ale także poważnym problemem dla osób wrażliwych, w tym osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza ze spektrum autyzmu. Szczególną uwagę zwrócono na dobrostan zwierząt, które cierpią z powodu głośnych wybuchów i błysków, co w wielu przypadkach prowadzi do silnego stresu, a nawet zagrożenia życia.
Rozporządzenie to odpowiedź na liczne zgłoszenia mieszkańców województwa oraz medialne apele o ograniczenie korzystania z fajerwerków. Co roku odnotowuje się liczne przypadki poparzeń i innych wypadków związanych z pirotechniką, a także masowe ucieczki przerażonych zwierząt, co jak już wspomnieliśmy, dodatkowo obciąża schroniska dla zwierząt.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze