Jak wspomina Iwonna Drozd, wiceprezes stowarzyszenia, pasja do malowania towarzyszyła wielu osobom już od młodości. Jednak w tamtych czasach, w 1998 roku, trudno było traktować sztukę jako pewne źródło utrzymania. Dlatego też wiele osób zdobyło wykształcenie w innych zawodach, ale pasja tworzenia pozostała w sercach...
Wszystko zaczęło się od spotkania trzech - jak wspomina Drozd - bardzo zmotywowanych kobiet – Aleksandry Borowiec, Iwonny Drozd oraz Wiesławy Kraj – z Teresą Chomik-Kazarian, malarką i instruktorką w Chełmskim Domu Kultury. To ona, po konsultacjach z dyrektorką instytucji, utworzyła przy ChDK grupę plastyczną dla dorosłych, co było ewenementem na skalę kraju. Do tej pory takie grupy były tworzone głównie dla dzieci.
– Od tamtego czasu minęło już 27 lat. Do połowy 2000 roku wykonywaliśmy prace ołówkiem na papierze, odwzorowując z wielką pieczołowitością martwą naturę. Jak przenieść na powierzchnię trójwymiarowe kształty? Jak narysować szkło? Jak oddać miękkość lub twardość materii, światło i cień? Kiedy pokonaliśmy te trudności, nasza pani profesor, nazywaliśmy ją Tereską, uznała, że jesteśmy gotowi do przejścia na kolor, który z ogromną siłą zaczął wybuchać na naszych płótnach – wspomina Iwonna Drozd.

Pierwsze sukcesy
Pierwsza wystawa prac grupy plastycznej odbyła się w styczniu 2001 roku w Chełmskim Domu Kultury. Był to ważny moment dla artystów, którzy w końcu zaprezentowali swoje prace publiczności.
– Uczestniczyło w niej ośmiu członków grupy plastycznej. Artystom towarzyszyła radość, ale i niepewność. Czy prace są już na takim poziomie, że można je pokazać całemu miastu. Dbałość o zachowanie poziomu artystycznego była nam wpajana na co dzień – dodaje Drozd.
Grupa stale się rozwijała, organizując wystawy zbiorowe i indywidualne, a także uczestnicząc w plenerach malarskich. W 2004 roku, dzięki staraniom Marii Rutkowskiej, stowarzyszenie znalazło swoją siedzibę w opuszczonym lokalu po wymiennikowni ciepła.
– Lokal obejmował niewielkie pomieszczenie z łazienką na bazę oraz pomieszczenie o powierzchni około 400 m2, na wysokość ponad 4 m, które świetnie nadawało się na przestrzeń do malowania i organizowania wystaw. Rozpoczęliśmy porządki i jednocześnie zajęliśmy się zarejestrowaniem stowarzyszenia. Tak to się zaczęło. W 2005 roku powstało Stowarzyszenie Twórcze "Pasja" z 15 członkami – kontynuuje wiceprezes.
Wraz ze stowarzyszeniem powstała Galeria "Pasja", która stała się ważnym miejscem na kulturalnej mapie Chełma. W galerii organizowano wystawy, warsztaty i spotkania z artystami.
– W przestronnych pomieszczeniach obrazy prezentowały się fantastycznie, stąd chętnie wystawiali u nas znakomici artyści z różnych ośrodków – wspomina Iwonna Drozd.
Galeria "Pasja" była otwarta na mieszkańców Chełma, którzy licznie odwiedzali wernisaże i wystawy. Organizowano również lekcje plastyki dla uczniów i zajęcia dla osób niepełnosprawnych.

Działalność Stowarzyszenia
Stowarzyszenie Twórcze "Pasja" od początku aktywnie uczestniczyło w życiu kulturalnym miasta, organizując także m.in. zajęcia plastyczne podczas Dni Chełma czy wystawy na pl. Łuczkowskiego. Członkowie stowarzyszenia brali również udział w plenerach malarskich w Polsce i za granicą, promując ziemię chełmską.
"Pasja" cały czas angażuje się również w działalność charytatywną, organizując aukcje obrazów na rzecz potrzebujących. Za swoją działalność stowarzyszenie otrzymało wiele podziękowań i wyróżnień, m.in. statuetkę "KAJ-a" w dziedzinie animatora kultury.
Niestety, w roku 2020 artyści stracili swoją galerię (decyzją MPEC w Chełmie) i pozostało im tylko o wiele mniejsze pomieszczeniu po wymiennikowni ciepła w piwnicy budynku mieszkalnego.
– Utworzenie Stowarzyszenia złożyło na nasze barki dużo obowiązków fizycznych i finansowych, ale największym ciosem było uniemożliwienie nam stałego korzystania z pomieszczeń dawnej galerii. Teraz mieścimy się w pomieszczeniach piwnicznych wynajmowanych od chełmskiej spółdzielni mieszkaniowej, ale jest zdecydowanie za ciasno na wspólne malowanie i prowadzenie działalności warsztatowej – mówi Iwonna Drozd.
Artyści z "Pasji" uczestniczyli często w plenerach organizowanych przez Dom Pracy Twórczej Teresy Chomik-Kazarian i Oganesa Kazariana w Uhrze koło Chełma. Tam bywali artyści tacy jak: Janusz Trzebiatowski, Celina Kędziora z Krakowa, Elżbieta Zuzelska, Stefan Lisowski z Warszawy, Tadeusz Drążkiewicz z Sosnowca, Zofia i Marek Leszczyński z Radzynia Podlaskiego.
– Z ich wiedzy i doświadczeń czerpaliśmy do woli, kontynuując wpojoną w nas przez Tereskę dbałość o zachowanie poziomu naszych prac. Część z nas ukończyła studia podyplomowe z zakresu malarstwa na Wydziale Artystycznym UMCS – dodaje Iwonna Drozd.

W czerwcu 2024 roku zmienił się skład zarządu. Prezesem została Anna Buczko, wiceprezesami: Iwonna Drozd i Andrzej Gnaś. Zrzeszeni w stowarzyszeniu artyści wciąż poszukują miejsca, by podzielić się swoją pasją z szerszą publiczności.
Od lutego tego roku w murach urzędu miasta można oglądać prace malarskie twórców stowarzyszenia. Wystawa będzie się cyklicznie zmieniać, dając możliwość prezentacji kolejnym artystom. Wywieszone prace można również kupić, kontaktując się z przedstawicielami stowarzyszenia lub dzwoniąc pod wskazany numer na plakacie wystawy.

– Ta wystawa w Urzędzie Miasta Chełm powstała bardzo spontanicznie. Brakuje takiego miejsca w Chełmie dla artystów, gdzie mogliby pokazać swoje prace – mówi Anna Buczko.
Inspiracją do stworzenia tej przestrzeni były wzorce z innych miejscowości, w których instytucje publiczne, kawiarnie czy inne przestrzenie miejskie są udostępniane lokalnym twórcom. W rocznicę 20-lecia, która przypada w tym roku, stowarzyszenie podjęło współpracę z Urzędem Miasta Chełm. Wystawa jest dostępna dla wszystkich mieszkańców w godzinach urzędowania magistratu. Kolejna, tym razem w innym miejscu na mapie Chełma, planowana jest na marzec.
– Zaplanowaliśmy ją na 28 marca w Bibliotece Pedagogicznej. Także już serdecznie zapraszamy na godzinę 16:30 na wernisaż – zachęca prezes stowarzyszenia.

Natomiast jubileuszowe wydarzenia odbędą się we wrześniu.
– Planujemy wystawę jubileuszową w byłej galerii Pasja. To będzie na pewno takie podsumowanie tych lat naszej działalności i przekrój dorobku każdego z artystów. Będą nie tylko obrazy, ale chcemy wydać także katalog z biografią i nie tylko. Będzie również mała uroczystość. Więcej szczegółów przekażemy w późniejszym terminie – dodaje Anna Buczko.
Stowarzyszenie planuje dalej się rozwijać i wspólnie tworzyć. Jednym z pomysłów na przyszłość są malarskie warsztaty dla mieszkańców Chełma. Inicjatywa ma na celu wspomóc kreatywność lokalnej społeczności, a także dać szansę na wymianę swoimi twórczymi doświadczeniami i inspiracjami. Warsztaty miałyby być skierowane do szerokiego grona odbiorców, od dzieci po dorosłych.
– To jest taki zalążek pomysłu, bo oczywiście są potrzebne fundusze na materiały. Gdyby udało nam się uzyskać przychylność urzędu, można by było organizować cykliczne takie spotkania. Ale czy pomysły te zostaną zrealizowane, zobaczymy – mówi Anna Buczko.

Obecnie członkowie stowarzyszenia nie mają miejsca, w którym mogliby razem malować. Część z nich korzysta z małego pomieszczenia stowarzyszenia, a część maluje w prywatnych zaciszach swoich domów. Obecna siedziba nie pozwala na jednoczesną pracę twórczą wszystkich członków "Pasji", nad czym bardzo ubolewają.
– Jest zdecydowanie za ciasno na wspólne malowanie i prowadzenie działalności warsztatowej. Aby powstały nowe obrazy, niezbędne są też wyjazdy. Wspólne malowanie pozwala na rozwijanie się poprzez wymianę spostrzeżeń i doświadczeń – mówi prezes stowarzyszenia.
Współczesność
Obecnie Stowarzyszenie Twórcze "Pasja" liczy 15 członków, którzy spotykają się we wtorki o godzinie 17:00 w swojej siedzibie przy ul. Żołnierzy Pierwszej Armii Wojska Polskiego 19. Zaprasza do współpracy wszystkich, którzy kochają malować i chcą rozwijać swoje umiejętności.
– Jesteśmy otwarci na nowe osoby, które malują, które chciałyby z kimś malować, z kimś się też wystawiać, z kimś do jakiejś grupy przynależeć – mówią przedstawicieli stowarzyszenia.
Na spotkaniach członkowie dzielą się wiedzą z zakresu twórczości innych artystów, którzy zaznaczyli się w historii, nowych inspiracji czy narzędzi oraz wymieniają się spostrzeżeniami odnośnie wizyt na różnych wystawach.
Stowarzyszenie Twórcze "Pasja" to miejsce, w którym pasja łączy się z talentem i zaangażowaniem. To miejsce, które od 20 lat inspiruje i motywuje do tworzenia piękna, ale ponad wszystko jego członkowie są pasjonatami i przyjaciółmi, którzy wspólnie się rozwijają w swoim talencie.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze