Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
W Sawinie było niebezpiecznie

Pow. chełmski. Wypalanie traw nie ustaje - spłonęło 6 ha nieużytków!

W środę (19 marca) w powiecie chełmskim doszło do czterech zdarzeń związanych z wypalaniem traw. Pożary miały miejsce w miejscowościach: Skordiów, Dorohusk Osada, Chojno Nowe Drugie oraz Sawin. Szczególnie groźny incydent odnotowano w Sawinie, gdzie ogień objął aż 6 hektarów nieużytków, zagrażając pobliskim budynkom.
Pow. chełmski. Wypalanie traw nie ustaje - spłonęło 6 ha nieużytków!

Źródło: OSP KSRG Wierzbica

Do  pożaru doszło ok. godz. 12.30 w Sawinie, w pobliżu zbiornika wodnego "Niwa" przy ulicy Lubelskiej. Ze względu na dużą powierzchnię objętą ogniem, Dyżurny Stanowiska Kierowania KM PSP w Chełmie zadysponował na miejsce dodatkowe siły należące do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Strażacy do gaszenia pożaru używali tłumic ręcznych, a w dalszej fazie akcji zbudowano linię główną z dwiema liniami gaśniczymi, zasilaną z wozu bojowego. Skorzystano także z linii szybkiego natarcia oraz quada z OSP KSRG Sawin, co ułatwiło dotarcie do trudno dostępnych miejsc.

Działania gaśnicze trwały ponad 2,5 godziny, a w akcji uczestniczyły jednostki JRG 2 Chełm, OSP Sawin, OSP KSRG Czułczyce oraz OSP KSRG Wierzbica. Dzięki sprawnej interwencji strażaków udało się zapobiec rozprzestrzenieniu się ognia na pobliskie budynki.

Wypalanie traw to proceder nie tylko niebezpieczny, ale również niezgodny z prawem. Strażacy apelują do mieszkańców o rozwagę i przestrzeganie przepisów, by uniknąć zagrożeń związanych z pożarami nieużytków.

- Wypalanie traw niszczy organizmy zamieszkujące dany obszar. Zdarza się, że w pożarze tracą życie zwierzęta chronione, a w drastycznych przypadkach zdarzyło się, że ginęli sami podpalacze, którzy nie zdążyli się oddalić zaskoczeni nagłą zmianą kierunku wiatru - mówi komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie bryg. Wojciech Chudoba.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamaprzystań
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Alex .Treść komentarza: Na ulicy Mościckiego w Chełmie brak studzienek burzowych !Data dodania komentarza: 13.12.2025, 12:47Źródło komentarza: Zakończono modernizację sieci wodociągowej na ul. Mościckiego i Litewskiej w ChełmieAutor komentarza: FanpslTreść komentarza: Patrząc na tą radę to sukces że ta gmina jeszcze istniejeData dodania komentarza: 13.12.2025, 06:00Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt zarobi więcej, ponieważ tak postanowił rząd. Podwyżkę otrzymali także inni samorządowcyAutor komentarza: EwelinaTreść komentarza: Mieszkam na Dyrekcji i mam małe dziecko któremu ten łomot nie jest potrzebny i jak mam je uśpić przy tym hałasie czy ktoś przemyślał ta decyzję chcecie robić proszę bardzo jest do tego amfiteatr a nie w środku Miasta gdzie mieszkają rodziny i ludzie starsiData dodania komentarza: 12.12.2025, 19:47Źródło komentarza: Wystrzałowy Sylwester w Chełmie jednak z TV Republika. Może kosztować 6 mlnAutor komentarza: ElvoTreść komentarza: Niby tak, ale weź pod uwagę koszty. Robienie referendum w każdej sprawie wyszłoby strasznie drogo.Data dodania komentarza: 12.12.2025, 13:24Źródło komentarza: W Chełmie ruszają wielkie przygotowania do sylwestra z TV Republika. Od 15 grudnia zamknięte ulice i zmiany tras autobusówAutor komentarza: Też mieszkaniecTreść komentarza: Wójt i radni zarabiają więcej ponieważ tak postanowili radni, a nie dlatego, że Rząd tak postanowił. Rząd zwaloryzował tylko maksymalne, a t tym samym i minimalne stawki wynagrodzenia w których dotychczasowe wynagrodzenie w średniej się znajdowało. Więc nie było obowiązku ich podwyższania a tylko prawo. A przecież to jedna z mniejszych gmin, a sukcesów jakoś nie widać.Data dodania komentarza: 12.12.2025, 10:34Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt zarobi więcej, ponieważ tak postanowił rząd. Podwyżkę otrzymali także inni samorządowcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama