- O godz. 12 rozpocznie się msza św. w kościele parafialnym w Dubience. W programie m.in. wystąpienie Zbigniewa Lubaszewskiego, który jest autorem okolicznościowego folderu. W wydawnictwie znajduje się zdjęcie obrazu Matki Bożej Anielskiej z Bindugi, krótka historia miejscowości, a także fotografia z lat 30. ubiegłego wieku i zdjęcie obrazu Juliana Bajkiewicza "Odpust w Bindudze", przedstawiający wydarzenie z 2 sierpnia 1939 roku - opowiada inicjatorka uroczystości Elżbieta Bajkiewicz-Kaliszczuk.
Tablica znajdować się będzie w kaplicy bocznej pw. Miłosierdzia Bożego kościoła parafialnego w Dubience. Tam też znajduje się cudownie ocalony obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który zdobił zniszczony kościół w Bindudze. Początkowo tablica miał znajdować się gdzieś na terenie parafii, ale proboszcz Piotr Ciećkiewicz zdecydował, że boczna nawa kościoła będzie najlepszym miejscem.
- Jesteśmy bardzo wdzięczni księdzu za ofiarowaną pomoc, zaangażowanie i otwartość. Chcieliśmy w ten sposób jako potomkowie rodzin z Bindugi uhonorować tych, którzy zginęli, ale przede wszystkim mieszkańców Dubienki, dzięki którym wielu z naszych przodków ocaliło życie - mówi Bajkiewicz-Kaliszczuk, której rodzina również pochodzi z tej niewielkiej miejscowości na Wołyniu. - Sami ufundowaliśmy tę tablicę i zorganizowaliśmy całą uroczystość. Dla wielu osób będzie to bardzo ważny dzień w ich życiu. Wiem, że do Dubienki przyjedzie mnóstwo osób z Polski związanych z Bindugą.
Następnego dnia potomkowie rodzin z Bindugi pojadą na Ukrainę do miejsca, gdzie niegdyś znajdowała się wieś znana z opowieści przodków. Wyjazd organizuje Regina Aftoniuk.
Napisz komentarz
Komentarze