Autorkami reportażu "Patron pojednania" są dziennikarki TVP3 Lublin Anna Dąbrowska i Marta Pietrasiewicz. Materiał powstał na zlecenie TVP Polonia. Oprócz scen fabularyzowanych zawarte są w nim wspomnienia osób, które znały lub pamiętają księdza Zygmunt Pisarskiego.
Wypowiadają się również duchowni podtrzymujący kult zamordowanego przez hitlerowców kapłana, m.in. ks. Henryk Kapica (były proboszcz parafii św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie i autor książki o błogosławionym), ks. Ryszard Ostasz (były proboszcz parafii w Gdeszynie), ks. Mariusz Rybiński, (obecny proboszcz parafii w Gdeszynie), ks. Zbigniew Kulik (parafia w Siennicy Nadolnej) oraz regionaliści: Zbigniew Atras (stowarzyszenie "Ku Dobru") i Leszek Janeczek (krasnostawski lekarz i historyk). Emisję reportażu zaplanowano 1 listopada w TVP3 Lublin o godz. 17.55.
Intronizacja relikwii księdza Zygmunta Pisarskiego odbyła się 13 października br. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdeszynie w powiecie zamojskim. Nie mogło na niej zabraknąć m.in. delegacji ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Krasnymstawie, który nosi imię błogosławionego.
Podczas uroczystej procesji relikwie w postaci szczątków kostnych ks. Zygmunta Pisarskiego zostały przeniesione w specjalnej trumnie dookoła kościoła. Następnie złożono je w ufundowanym przez ks. Henryka Kapicę ołtarzu głównym świątyni. Prochy kapłana nadal spoczywać będą na miejscowym cmentarzu parafialnym. Przy jego grobie planowana jest budowa ołtarza polowego.
- Od momentu intronizacji relikwii parafię w Gdeszynie można już oficjalnie tytułować sanktuarium błogosławionego księdza Zygmunta Pisarskiego. Warto dodać, że to pierwszy duchowny pochodzący z Krasnegostawu, który dostąpił takiego zaszczytu - podkreśla Zbigniew Atras.
Zygmunt Pisarski urodził się 24 kwietnia 1902 roku w Krasnymstawie. Zginął w 30 stycznia 1943 roku w Gdeszynie. Został zatrzymany przez oddział żandarmerii niemieckiej, która poszukiwała ukraińskich komunistów. W trakcie brutalnego przesłuchania został dwukrotnie postrzelony. Nie wydał jednak nikogo. Drugi strzał okazał się śmiertelny.
W miejscu męczeństwa postawiono krzyż, a na nim napis: "Posłuszny na głos serca i obowiązku kapłańskiego, oddał życie za nieprzyjaciół ukochanej Ojczyzny". Dlatego też z czasem zaczęto nieoficjalnie nazywać je Sanktuarium Pojednania Polaków z Ukraińcami.
Kult księdza Zygmunta Pisarskiego narodził się już w dniu jego śmierci. Przewodnicząc obrzędom pogrzebowym 4 lipca 1948 roku w Gdeszynie, ks. biskup Stefan Wyszyński wypowiedział słowa: "Taką śmiercią chciałbym umrzeć". Natomiast 13 czerwca 1999 roku w Warszawie papież Jan Paweł II beatyfikował duchownego w grupie 108 męczenników II wojny światowej.
W styczniu ubiegłego roku pojawiła się inicjatywa, aby błogosławiony ksiądz otrzymał tytuł patrona Krasnegostawu. Wniosek stowarzyszenia "Ku Dobru" do burmistrza i rady miasta poparły trzy krasnostawskie parafie.
- Po jednogłośnej uchwale rady miasta, nasz wniosek został przekazany do zaopiniowania przez kurię w Lublinie. Kilka miesięcy temu abp Stanisław Budzik podczas wizytacji parafii św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie poinformował, że dokumentacja w tej sprawie została przekazana do Watykanu - mówi Zbigniew Atras.
Napisz komentarz
Komentarze