Pierwsza dobra wiadomość jest taka, że chełmski budżet obywatelski będzie miał swoją stronę internetową. Na bieżąco wrzucane tam mają być wszelkie informacje związane z działaniami w ramach tego budżetu. Będzie można na nią wejść, wpisując konkretny adres lub poprzez stronę Urzędu Miasta.
- Chcemy, aby mieszkańcy mieli do niego łatwy dostęp, także drogą internetową. Radni na sesjach wielokrotnie zgłaszali nam, że zarówno głosowanie, jak i składanie wniosków powinno odbywać się przez internet - tłumaczy Krystyna Majówka, dyrektor wydziału organizacji i nadzoru UM. - Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, miasto planuje zakup specjalnej platformy, dzięki której będzie to możliwe.
Zgodnie z propozycjami, w nowym regulaminie wnioski do budżetu będzie można składać drogą elektroniczną.
- Prawdopodobnie będzie możliwe nie tylko złożenie wniosku przez internet, ale też śledzenie, co się z nim dzieje - tłumaczy dyrektor Majówka. - Dla osób, które wolą drogę tradycyjną, zostawiamy oczywiście możliwość składania projektu w formie papierowej.
Zgodnie z oczekiwaniami ratusz chce także wprowadzić możliwość oddawania głosów przez internet.
- Będzie się to odbywało na podstawie identyfikacji peselu i miejsca zamieszkania. Zastanawiamy się jeszcze nad szczegółami, ale to będziemy rozstrzygać po zakupieniu programu - tłumaczy dyrektor wydziału organizacji i nadzoru. - Poza tym będzie można głosować też tradycyjnie, w urzędzie.
W związku z nowym regulaminem zmienią się również w tym roku terminy składania wniosków.
- Dopiero po opublikowaniu uchwały będziemy mogli rozpocząć procedury dotyczące zakupu platformy. To trochę potrwa. Mam nadzieję, że strona zacznie funkcjonować na koniec kwietnia. W związku z tym zapewne wydłużymy czas przyjmowania propozycji mieszkańców, może nawet do końca lipca - informuje Majówka.
Zobacz też: Zgłosił fałszywą kradzież. Dlaczego?
Napisz komentarz
Komentarze