Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama baner reklamowy

Zakazy zniesione, drób na wolności

Wojewoda lubelski uchylił rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków m.in. na terenie powiatu krasnostawskiego. W skrócie oznacza to, że możliwe jest już wyprowadzanie z gospodarstwa i wprowadzanie do niego drobiu lub innych ptaków.
Zakazy zniesione, drób na wolności

Na terenie powiatu stwierdzone zostały dwa ogniska ptasiej grypy. Źródłem choroby w Olchowcu-Kolonii mogło być dzikie ptactwo. Natomiast w Wólce Orłowskiej doszło do tzw. zakażenia wtórnego.

Pod koniec grudnia na fermę lisów w Wólce Orłowskiej trafiło ok. 8 ton skażonej padliny. Transport martwych indyków przyjechał z gminy Uścimów, gdzie obecność wirusa ptasiej grypy stwierdzono w sześciu miejscach. Łącznie do utylizacji na terenie powiatu lubartowskiego trafiło prawie 127 tysięcy ptaków. Straty oszacowano na około 9 mln zł.

Śledztwo w sprawie dwóch przypadków ptasiej grypy w powiecie krasnostawskim prowadzi Prokuratura Rejonowa w Zamościu. Postępowanie toczy się w kierunku sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach. Kto powoduje zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama