Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Sleeping Expert Chełm

Amfiteatr coraz bliżej

Jest szansa, że już w maju wyłonione zostanie biuro architektoniczne, które przygotuje dla miasta projekt techniczny modernizacji i przebudowy amfiteatru w Kumowej Dolinie. Dokumentacja niezbędna będzie do przeprowadzenia inwestycji, na którą miasto ma niemal pewne dofinansowanie.

Obecnie urzędnicy pracują nad specyfikacją przetargową na wyłonienie projektanta.

- Musimy określić zakres prac i dopasować je do wymogów programu unijnego, w ramach którego pozyskujemy dofinansowanie. Oznacza to zaadoptowanie budynku amfiteatru do potrzeb prowadzenia tam zajęć, warsztatów i innych form aktywności kulturalnej – mówi prezydent Chełma Agata Fisz. – Oczywiście nasz projekt obejmuje cały teren amfiteatru, wraz z przywróceniem mu pierwotnej funkcji, tak by ponownie mogły się tam odbywać duże wydarzenia kulturalne.

Urzędnicy wspólnie z pracownikami Chełmskiego Domu Kultury, placówki, która zarządzać ma zmodernizowanym obiektem, kilkakrotnie spotykali się w ostatnich dniach i dokonywali przeglądu kompleksu w Kumowej Dolinie. Ze wstępnych założeń wynika, iż oprócz przywrócenia do życia amfiteatru oraz stworzenia w tym miejscu nowego, działającego cały rok centrum kultury, są też inne pomysły na dodatkowe funkcje dla Kumowej Doliny.

- Na razie nie chcemy jeszcze zdradzać wszystkich pomysłów, gdyż ich ewentualna realizacja zależeć będzie zarówno do warunków technicznych, które ocenią architekci, jak i dostępnych funduszy. Na pewno odbywać się tam będą plenerowe koncerty i wydarzenia kulturalne. W budynku powstaną nowe sale dla potrzeb stałych form pracy, prowadzonych przez ChDK, garderoby dla artystów, pracownie itd. Skorzystają z tego nie tylko mieszkańcy zachodnich dzielnic miasta, ale wszyscy chełmianie, gdyż dostępność terenu pozwoli na wprowadzenie nowych rodzajów zajęć dla dzieci i młodzieży. Są też pomysły dotyczące zupełnie nowych funkcji dla Kumowej Doliny – miejsc, jakich jeszcze w Chełmie nie było. Ale o tych pomysłach najpierw będą musieli wypowiedzieć się projektanci – dodaje Agata Fisz.

Niemal pewne jest, że planowane prace budowlane objąć mają widownię, scenę, budynek, dojazd wraz z parkingami, oświetlenie, ogrodzenie i zagospodarowanie terenu wokół amfiteatru. Koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na około 13 milionów złotych, z czego znaczna część pochodzić ma z unijnego dofinansowania. Projekt realizowany ma być w ramach tzw. Strategicznych Inwestycji Terytorialnych – programu, do którego przygotowania rozpoczęły się przed 3 laty.

Termin rozpoczęcia prac budowlanych zależny jest od czasu, jaki potrzebować będą architekci do opracowania niezbędnej dokumentacji.

- Sądzę, że realne jest, by roboty rozpoczęły się na początku przyszłego roku. Ale jeśli będzie to fizycznie możliwe, być może nawet jeszcze tej jesieni - zapowiada prezydent Chełma.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama