Pomnik będzie się składał z popiersia o wysokości 90 cm wykonanego z brązu. Druga część to granitowy postument o wymiarach 1,2 m x 1,2 m i wysokości 2,55 m. Drukowanymi literami zostanie wykuta inskrypcja o treści: Władysław Jagiełło Król Polski lokował Miasto Krasnystaw na prawie magdeburskim w 1394 roku.
Z wnioskiem budowy pomnika wystąpił Janusz Mikołaj Hendigery. Jego kilkuletnie starania przyniosły skutek. Uzasadnił, że popiersie i postument upamiętniające postać założyciela miasta stanowić będzie atrakcję dla turystów oraz element promocji miasta.
Pomnik króla Władysława Jagiełły zostanie posadowiony obok ściany frontowej Krasnostawskiego Domu Kultury przy ul. Okrzei 10 i naprzeciw siedziby II LO im. Cypriana Kamila Norwida.
Będzie to już drugi pomnik Jagiełły w Krasnymstawie. Pierwszy znajduje się obok budynku I LO przy ul. Piłsudskiego. Odsłonięto go 13 lat temu podczas obchodów 90-lecia działalności placówki. Dekadę później na jednej ze ścian szkoły pojawił się mural z wizerunkiem króla na koniu.
Zdania radnych w kwestii budowy pomnika były podzielone. Za jego wzniesieniem było zaledwie 7 głosów (Lech Berezowski, Kamil Hukiewicz, Andrzej Jakubiec, Ewa Kwiecień, Agnieszka Pocińska-Bartnik, Dariusz Turzyniecki i Marcin Worotyński). Janusz Rzepka, Adam Swatek i Marek Wrzesiński byli przeciwni, a Grzegorz Brodzik, Paweł Mazurek, Monika Podolak, Andrzej Smorga i Marcin Wilkołazki wstrzymali się od głosu.
Napisz komentarz
Komentarze