Zmagania odbywały się w dniach 5-13 sierpnia. W turnieju wystąpiło osiem reprezentacji, w składzie których znaleźli się zawodnicy niesłyszący do 21 lat. Polacy rywalizowali w grupie A wraz z Ukrainą, Szwecją i Wielką Brytanią. W pierwszym spotkaniu biało-czerwoni ulegli Ukrainie, przegrywając 1:2. W drugim starciu reprezentacja Polski wyszła zwycięsko z konfrontacji z Wielką Brytanią. Gospodarze turnieju wygrali 4:2. Z kolei w ostatnim meczu grupowym Polska zremisowała z reprezentacją Szwecji 2:2. Cztery punkty i lepszy bilans bramkowy od Wielkiej Brytanii pozwolił biało-czerwonym na awans do półfinałów z drugiego miejsca.
W spotkaniu półfinałowym Polacy zmierzyli się z Rosjanami. W regulaminowym czasie gry mecz zakończył się remisem 3:3, a w serii "jedenastek" lepsi okazali się gospodarze, zwyciężając 5:3.
W finale turnieju we Wrocławiu reprezentacja Polski stoczyła zacięty bój z Turcją. I choć biało-czerwoni przegrywali do przerwy 2:1, w drugiej połowie zdołali ostatecznie odmienić losy spotkania.
Dla mnie sam fakt, że gram dla tej reprezentacji jest wielką sprawą. Jestem szczęśliwy, że udało nam się sięgnąć po złote medale. Ten triumf jest historyczny, bo Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w piłce nożnej osób niesłyszących zorganizowano po raz pierwszy – cieszy się Kacper Gdak. - W turnieju we Wrocławiu wystąpiłem w trzech meczach: z Ukrainą, Rosją i Turcją. W tym ostatnim pojedynku zainicjowałem akcję, po której zdobyliśmy trzecią zwycięską bramkę – mówi 20-letni zawodnik z Chełma.
Wszystkie wyniki mistrzostw: grupa A: Polska – Ukraina 1:2, Szwecja – Wielka Brytania 1:1, Wielka Brytania – Polska 2:4, Ukraina – Szwecja 0:1, Polska – Szwecja 2:2, Ukraina – Wielka Brytania 1:3;grupa B: Niemcy – Czechy 3:0, Turcja – Rosja 1:2, Rosja – Niemcy 0:0, Czechy – Turcja 0:6, Niemcy – Turcja 1:3, Czechy – Rosja 1:6; mecz o 7. miejsce: Ukraina – Czechy 7:1; o 5. miejsce: Wielka Brytania – Niemcy 1:2; półfinały: Szwecja – Turcja 0:3, Polska – Rosja 3:3, 5:3 – kar.; mecz o 3. miejsce: Szwecja – Rosja 2:1; finał: Polska – Turcja 3:2.
Kacper Gdak przygodę z piłką rozpoczął w wieku 8 lat w Dystansie SP 7 Chełm. Później zawodnik przez wiele lat reprezentował barwy Niedźwiadka (oba kluby połączyły się). Do kadry narodowej Gdak po raz pierwszy został powołany w 2014 r. Na swoim koncie ma m.in. trzykrotny tytuł mistrza Polski zawodników niesłyszących zdobyty z klubem Spartan Lublin (Bydgoszcz 2014 r., Lublin 2015 r., Rybnik 2016 r.). W sezonie 2015/2016 Gdak grał w Bracie Cukrowniku Siennica Nadolna występującym w chełmskiej klasie okręgowej.
Zobacz też: Ruch Izbica obchodził okrągłą rocznicę istnienia
Napisz komentarz
Komentarze