Historia szkodnika w Polsce
Zachodnia kukurydziana stonka korzeniowa zwana jest stonką kukurydzianą. W przeszłości zaliczana była do szkodników kwarantannowych, dlatego też jej zaobserwowanie w na polach kukurydzy w naszym kraju zostało odnotowane i zgłoszone do Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Pierwsze doniesienia związane z pojawem szkodnika datuje się na 2025 rok. Do tego czasu prowadzony był szczegółowy monitoring zasięgu występowania stonki kukurydzianej. Został zawieszony wraz z wykreśleniem szkodnika z listy organizmów kwarantannowych na ternie Unii Europejskiej w 2014 roku.
Jaki jest zasięg terytorialny stonki kukurydzianej w Polsce?
Z racji tego, że szczegółowy monitoring przestał być prowadzony 2014 od tego czasu bardzo trudno jednoznacznie wskazać, jaki jest ostateczny zasięg występowania szkodnika w Polsce. Jednak według danych Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa występowała ona w 11 województwach:
- dolnośląskie
- lubelskie
- łódzkie
- małopolskie
- mazowieckie
- opolskie
- podkarpackie (w nim po raz pierwszy stwierdzono obecność stonki kukurydzianej)
- podlaskie
- świętokrzyskie
- śląskie
- wielkopolskie
Obecnie jest duże prawdopodobieństwo, że szkodnik występuje już cały kraju jednak w różnych nasileniu. Największym problemem jest w regionach południowej polski, w których jego występowaniu sprzyja przebieg pogody oraz stosunkowo duże zagęszczenie upraw kukurydzy.
Jak wygląda stonka kukurydziana?
Zachodnia kukurydziana stonka korzeniowa jest chrząszczem o bardzo charakterystycznym wyglądzie i o długości ciała wynoszącej do 7 mm. Zauważalny jest dymorfizm płciowy — samice są większe od samców. Samice mają żółte paski na czarnych pokrywach skrzydeł, natomiast samce na pokrywach nie mają paskowania, ale koniec pokryw w pobliżu odwłoka jest żółty. Na polach można spotkać też osobnik o zróżnicowanym zabarwieniu — lekko pomarańczowym, zielonkawym.
Więcej informacji o prowadzeniu uprawy kukurydzy i zagrożeniach ze strony chorób i szkodników, można znaleźć na Osadkowski.pl, szczególnie polecamy materiał o nawożeniu kukurydzy: https://osadkowski.pl/blog-agrotechnika/nawozenie-mineralne-kukurydzy.