Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Chełm: Siostrzana miłość nie zna granic

Natalia mieszka w Chełmie, Irena w Odessie. Są siostrami. Gdy wybuchła wojna, zadzwoniły do siebie i płacząc, pożegnały się, zapewniając, jak się bardzo kochają. Nie wiedziały, czy się jeszcze zobaczą. Nad głową Ireny latały pociski, w pobliżu wyły syreny alarmowe. Świat, jaki znały, legł w gruzach. Potem przyszedł czas na działanie. Obie zostały wolontariuszkami. Natalia wysyła pomoc do Odessy dla wojska i szpitala, a Irena ją odbiera. Widują się codziennie na ekranach telefonów. Dzwonią do siebie rano, by sprawdzić, czy wszyscy bliscy żyją. I w ciągu dnia rozmawiają, gdy trwa rozładunek i załadunek darów.
Chełm: Siostrzana miłość nie zna granic

- Irenko, czego potrzebujesz? - dopytuje Natalia siostrę. W ubiegłą środę towar do Odessy był ładowany w Centrum Społeczno-Miejskim przy ul. Piotra Skargi w Chełmie. To miejski punkt, gdzie trafiają dary z całej Polski, a także zza granicy. Koordynatorką jest tam Katarzyna Janicka. Pomagają wolontariusze. Jak podkreśla Natalia Grela, to centrum od początku ataku Rosji na Ukrainę nieprzerwanie pomaga Ukraińcom, nie tylko w Chełmie i okolicach, ale również wysyła dary na Ukrainę.

W pierwszej kolejności do Odessy pakowane są leki. Są też nakolanniki dla wojska, powerbanki, latarki, wkładki do butów, skarpety, a potem na samochód dostawczy trafiają kaszki dla dzieci, konserwy, mleko w kartonach, pasty do zębów, podpaski... I jeszcze wózki - dla niepełnosprawnych, dla dzieci. Pakowane są też pampersy dla dorosłych w dużych rozmiarach. Po co? Dla snajperów, którzy nie mogą opuścić stanowiska.

- Irenko, pokaż magazyn. Jak to wygląda? - docieka Natalia, zastanawiając się, czego jeszcze w Odessie może brakować. Zapewne wszystkiego, ale przecież są rzeczy ważne i ważniejsze. Irena odwraca telefon i pokazuje siostrze obraz magazynu. Towary są posegregowane. Kilka dni temu te pudła były w Chełmie.

 

 

W pierwszej kolejności dostawy z Polski trafiają do ukraińskiego wojska, zaopatrywany jest też szpital wojskowy. Paczki z jedzeniem i lekami dostają też inne szpitale w Odessie i organizacje kościelne oraz polonijne.

- Kiedyś brałam wszystko, co było dostępne. Żartowali sobie nawet ze mnie przez to, bo działałam jak w amoku, powtarzałam tylko, że przecież tam ludzie giną, a my tu się zastanawiamy, zamiast szybko działać - wspomina Natalia. - Teraz wybieram to, co jest potrzebne. Odległość jest zbyt duża do Odessy, by wozić cokolwiek - dodaje.

Z Niemiec do chełmskiego magazynu dojechały generatory prądu. To pomoc skierowana w konkretne miejsce, przekazana właśnie dlatego, że przesyłka jest monitorowana i wiadomo, dokąd trafi. Załadunek na Ukrainę jest nagrywany telefonami, robione są zdjęcia. Pilnuje tego koordynatorka Janicka. Sporządzana jest też odpowiednia dokumentacja. Siostry po obu stronach granicy też czuwają, by towar trafił tam, gdzie powinien. Mają ogromne wsparcie przyjaciół z Polski i Ukrainy oraz licznego sztabu wolontariuszy.

 

A świat był taki piękny...

 

Natalia i Irena urodziły się i wychowały w Lubomlu na Ukrainie. Natalia jest o pięć lat starsza, więc wybrała młodszej siostrze imię. Obie były wychowywane tylko przez matkę, która poświęciła im całą swoją energię i wszystko, co miała. Siostry są bardzo ze sobą zżyte, dorastały w trudnych czasach niedostatku i bezrobocia. Musiały szybko stać się zaradne i na siebie zarabiać. Obie jednak skończyły studia. Irena wyjechała do Odessy i zdobyła pracę w banku. Ma dorosłego syna. Natalia od 23 lat przebywa na stałe w Polsce. Ma tu swój świat, rodzinę, dom, pracę. Mieszka w Chełmie.

W ubiegłym roku siostry spędziły wspólne wakacje w Odessie. Zabrały ze sobą dorosłych synów. Lato było cudowne, a Odessa - piękna. Arkadia, dzielnica nadbrzeżna robiła ogromne wrażenie na turystach. Są tam luksusowe hotele, drogie bary i restauracje. Natalia i Irena bawiły się razem przez dwa tygodnie. Oglądały wschód słońca z kajaków, zwiedziły słynną winiarnię. To było lato ich marzeń. Rynek w Odessie kipiał kolorami, stoły uginały się od przeróżnych warzyw i owoców, unosiły się zapachy ziół i przypraw. Ludzie czuli się bezpieczni.

Dziś plaża w Odessie jest zaminowana, by obronić miasto przed desantem wojsk rosyjskich. 

To nie koniec tego artykułu. Więcej przeczytasz w papierowym i elektronicznym wydaniu Super Tygodnia.

 

Czytaj także: Wandal wziął sprawę w swoje ręce [ZDJĘCIA]

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ewa 12.04.2022 21:25
Czy ukrainskie roszczenia wobec Polski sa nadal aktualne?

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama