Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Wnioski tylko do piątku

Ostatni moment na składanie wniosków do budżetu obywatelskiego. Termin upływa w tym tygodniu. Propozycje ratusz przyjmuje do piątku, 14 lipca.
Wnioski tylko do piątku

Do tej pory mieszkańcy miasta zgłosili już ponad 70 propozycji zadań, z czego 85 proc. w formie elektronicznej. Najwięcej wniosków dotyczy os. Słonecznego, najmniej os. XXX-lecia. Można je podejrzeć na uruchomionej w tym roku nowej stronie internetowej poświęconej chełmskiej edycji budżetu obywatelskiego. Nie oznacza to jednak, iż na liście do głosowania znajdzie się każda z nich. Propozycje przechodzą dwa etapy oceny. Pierwsza - formalna - sprawdza, czy wnioskodawca jest uprawniony do składania propozycji i czy formularz został wypełniony prawidłowo. Jeśli tak, wniosek przechodzi dalej i można go podejrzeć na stronie. Na tym etapie osoby weryfikujące wnioski nie sprawdzają ich pod względem merytorycznym. To zadanie II etapu, w którym każda z propozycji jest oceniana pod względem zgodności z zasadami budżetu obywatelskiego. Jeśli zadanie spełnia ustalone kryteria, pojawia się na listach głosowania, jeśli nie, zostaje odrzucone.

- Wśród propozycji poprawnych formalnie zazwyczaj są takie, które nie zostają dopuszczone do głosowania, gdyż na przykład nie są inwestycjami, dotyczą terenu, który nie stanowi własności miasta, są niezgodne z przepisami np. prawa budowlanego lub ich wartość znacznie przekroczyłaby zabezpieczone środki – mówi Roland Kurczewicz, pełnomocnik prezydent Chełma. – Ale to oceniać będzie zespół ds. budżetu obywatelskiego, w skład którego wchodzą specjaliści z różnych dziedzin.

Tymczasem każdy z mieszkańców Chełma, który ukończył 16. rok życia, może jeszcze zgłaszać własne propozycje zadań. Regulamin budżetu, choć określa szereg zasad, nie ogranicza mieszkańcom liczby składanych wniosków. Jak podkreślają władze miasta, najważniejsze jest, aby zaangażować się w sprawy lokalnej społeczności.

- Budżet obywatelski to część budżetu miasta, a więc środków, które przeznaczamy na funkcjonowanie Chełma i realizację nowych inwestycji. Zgłaszając propozycje zadań, a później głosując, każdy z nas ma realny wpływ na rozwój naszego miasta. Dlatego nieustannie zachęcam do udziału w jednej z najbardziej demokratycznych form podziału publicznych pieniędzy – Budżecie Obywatelskim. Pamiętajmy, że dzięki temu wspólnie zmieniamy nasze miasto na lepsze – zachęca prezydent Chełma Agata Fisz.

Wartość zadania nie może przekraczać 250 tys. złotych. Musi być to również zadanie inwestycyjne, którego wykonanie możliwe jest w jednym roku i które jest zgodne z prawem. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama