"W tym szpitalu stale brakuje lekarzy", "Mam nadzieję, że pediatria nie zostanie znowu zamknięta", "Oddział dziecięcy musi funkcjonować, w przeciwnym razie rodzice z chorymi maluchami będą musieli jeździć aż do Chełma, albo do Lublina" - to tylko niektóre komentarze mieszkańców Włodawy.
Ogłoszenie o tym, że włodawski SPZOZ poszukuje pediatrów, pojawiło się na stronie internetowej i profilu facebookowym szpitala 10 czerwca. "Forma zatrudnienia do uzgodnienia" - czytamy w ogłoszeniu.
Informacja zaniepokoiła mieszkańców Włodawy, bo nie tak dawno "toczyli boje" o przywrócenie włodawskiej pediatrii. Z powodu braków kadrowych oddział dziecięcy nie działał od kwietnia 2020 roku. Działalność wznowił dopiero w listopadzie ubiegłego roku.
Dyrekcja placówki tłumaczy, że szpital stale "potrzebuje lekarzy". - Musimy wzmocnić kadrę lekarską w każdej szpitalnej komórce - poinformowała nas dyrektor Teresa Szpilewicz.
Czytaj także: Ceniony lekarz nie żyje. Odszedł nestor krasnostawskiej pulmonologii
Ponieważ trudno znaleźć chętnych do pracy w Polsce, szpital zatrudnia też lekarzy z Ukrainy. Do tej pory do pracy zgłosiło się sześć osób. Wśród nich jest też pediatra.
- Ci lekarze czekają jeszcze na dokumenty z Ministerstwa Zdrowia i uczą się języka polskiego. Nie mogą pracować samodzielnie, na stanowisku lekarza, jedynie jako pomoc. Na to trzeba czasu - wyjaśnia dyrektor włodawskiego SPZOZ.
Braki kadrowe to nie tylko problem placówki we Włodawie. Deficyt pediatrów odczuwają szpitale w całym kraju. Na Lubelszczyźnie problemy z pediatrią miały i mają m.in. szpital w Zamościu, Lubartowie czy Bychawie.
- Szpitale ograniczają oddziały pediatryczne ze względu na nisko wycenione procedury i duże wymagania stawiane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Koszty prowadzenia oddziałów pediatrycznych znacznie przekraczają przychody z leczenia. Szpitale muszą się zadłużać - tłumaczyłam nam niedawno Teresa Szpilewicz.
Czytaj także: Więcej badań w POZ. Sprawdzamy, jakie będą dostępne od lipca i jesieni
Włodawski oddział dziecięcy dysponuje obecnie 14 łóżkami dla małych pacjentów. Chorymi dziećmi zajmują się lekarze pediatrzy II stopnia. W szpitalu funkcjonuje też oddział neonatologiczny. Dyżury są łączone, więc pediatrzy, muszą mieć też doświadczenie w pracy z noworodkami.
SPZOZ we Włodawie oferuje specjalistom umowy o pracę, zlecenie lub kontraktowe.
Jak wynika z danych Naczelnej Izby Lekarskiej, w całej Polsce jest około 15 tys. pediatrów. Chodzi o tych czynnych zawodowo. Są potrzebni i w szpitalach specjalistycznych, uniwersyteckich, powiatowych, a także w przychodniach POZ. Na świecie pediatra przyjmuje średnio dziennie od 10 do 15 pacjentów. U nas około 60.
Od 2023 roku ma wejść w życie obowiązkowy sześciomiesięczny staż w szpitalu pierwszego lub drugiego stopnia zabezpieczenia zdrowotnego dla lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne. Minister zdrowia Adam Niedzielski chce, żeby rezydenci musieli część programu odbywać w szpitalach powiatowych. Przepisy dotyczą rezydentów odbywających szkolenie specjalizacyjne m.in. z pediatrii.
Napisz komentarz
Komentarze