Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Zostań terytorialsem

Od 1 września w Chełmie rozpoczyna funkcjonowanie 24. batalion piechoty. Chcesz zostać żołnierzem 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej? Zgłoś się do WKU.
Zostań terytorialsem

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Chełmie prowadzi już nabór ochotników do pełnienia terytorialnej służby wojskowej. Chętne osoby proszone są o składanie wniosków przy ul. Koszarowej 1B. Komenda czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Chełmie pod numerem telefonu 261 161 346 lub 261 161 391 oraz na stronie internetowej.

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) - jako piątego, samodzielnego rodzaju sił zbrojnych, ma być obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof.

Kandydat do terytorialnej służby wojskowej musi spełnić szereg warunków, m.in: być zdolnym fizycznie i psychicznie do pełnienia czynnej służby wojskowej, mieć co najmniej 18 lat i polskie obywatelstwo, być niekaranym za przestępstwo umyślne.

W przypadku pełnienia służby na stanowisku służbowym w korpusie oficerów wymagane jest wyższe wykształcenie, podoficerowie muszą mieć ukończoną szkołę średnią. Kandydaci po podstawówce dostaną przydział do korpusu szeregowych.

Osoby, które nie odbyły czynnej służby i nie złożyły przysięgi wojskowej po zgłoszeniu się do właściwego WKU, po złożeniu stosownego wniosku wraz z wymaganymi dokumentami, kwalifikowani są przez komisję rekrutacyjną, a po otrzymaniu rekomendacji kierowani są do wojskowej pracowni psychologicznej w celu wydania orzeczenia o braku przeciwwskazań do pełnienia czynnej służby wojskowej. Po spełnieniu wszystkich warunków osoba zostanie powołana do terytorialnej służby wojskowej, które następuje raz na kwartał, z określeniem miejsca stawienia się na szkolenie podstawowe.

Jak podaje Ministerstwo Obrony Narodowej, docelowa liczba żołnierzy WOT wyniesie ok. 53 tys. w całym kraju, a ich służba będzie trwała od 1 roku do 6 lat, z możliwością jej przedłużenia.

Do końca 2019 roku zaplanowano utworzenie 63 batalionów, które wejdą w skład 17 brygad podporządkowanych Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Służba w obronie terytorialnej to doskonały sposób na samorealizację i rozwój zawodowy, który jednocześnie kształtuje tak potrzebne dziś wartości, jak: odpowiedzialne i bezinteresowne wspieranie społeczeństwa, szacunek dla państwa i symboli narodowych, oraz, w wymiarze czysto ludzkim, szacunek dla drugiej osoby - przekonuje na swojej stronie internetowej ministerstwo.

 Wśród zadań stawianych przed żołnierzami obrony terytorialnej znajdują się m.in.: prowadzenie działań militarnych wraz z wojskami operacyjnymi, ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych, likwidacja ich skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a także udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego, ochrony społeczności lokalnych przed skutkami ataków w cyberprzestrzeni, a nawet szerzenie w społeczeństwie idei wychowania patriotycznego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama