Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Akademia Bialska

Wybudujemy razem chełmskiego Golema

Tego jeszcze w Chełmie nie było! Mieszkańcy wspólnie ulepią legendarnego Golema. Pamięć o tej nietypowej postaci, związanej z naszym miastem, postanowił przywrócić Mariusz Klimczak. Historia golema rabina Eliasza to jeden z tematów tegorocznej Nocy Kultury.
Wybudujemy razem chełmskiego Golema

- Moje zainteresowanie historią o chełmskim Golemie to splot kilku zbiegów okoliczności. Zaczęło się od przygotowań do gry miejskiej pod hasłem Śladami chełmskich Żydów. Podczas zbierania materiałów natrafiłem na tę historię i wykorzystałem ją do gry. Poza tym mieszkam w budynku Europa 2000, gdzie kiedyś znajdowała się synagoga - opowiada nam Mariusz Klimczak. - Oprócz tego moją żonę na Facebooku zaczepił Marcin Koźliński, autor filmu animowanego o Golemie, bo zauważył, że mieszka ona w Chełmie. Wspólnie zaczęliśmy się zastanawiać, jak wypromować tę postać.

Ta historia, jak podkreśla Klimczak, kryje w sobie wiele przesłań i ostrzeżeń, warto ją więc poznać. Chełmianie będą mieli okazję to zrobić podczas tegorocznej Nocy Kultury.

- Nazwaliśmy to "Powrót do domu, czyli Golem wraca do Chełma". W ramach tego programu m.in. zapraszamy na spacer Eliasza w towarzystwie Golema po starówce Chełma. Ponadto planujemy prezentację filmu rysunkowego pt. "Golem Rabina Eliasza - Legenda o Golemie z Chełma" oraz spotkanie z autorem filmu - zdradza Klimczak.

Golem stanie w centrum Chełma

Jednym z najbardziej widowiskowych punktów programu będzie wspólne tworzenie figury Golema. Powstanie gigantyczna rzeźba gipsowa na szkielecie z drutu stalowego na platformie z kółkami.

- Nad wszystkim czuwać będzie rzeźbiarz Kamil Słowik. Tak naprawdę każdy, kto nie boi się zabrudzić gipsem, może wziąć udział w tworzeniu tego dzieła. Golem będzie powstawał na ul. Jatkowej - informuje Klimczak. - Mam nadzieję, że uda się nam tam także pokazać niemy film Petera Wagnera "Golem" z 1920 roku z niezwykle przejmującą muzyką.

Podczas Nocy Kultury odbędzie się także premiera ballady o chełmskim Golemie, którą wykona Mariusz Matera. Muzykę i tekst do tego utworu napisał Mariusz Klimczak. Piosenka pojawi się na nowej płycie zespołu Szalom Chełm.

Ponadto Marcin Koźliński poprowadzi szybki kurs podstawowych kroków tańca żydowskiego. To się przyda podczas korowodu z gotowym Golemem, który wyruszy z Jatkowej, wjedzie na plac Łuczkowskiego, następnie ulicą Szkolną do skrzyżowania z Krzywą.

Akcja legendy o Golemie rozgrywa się w Chełmie. Rabin Eliasz to postać autentyczna. Jego pełne imię to Elijahu ben Aharon Jehuda. Żył on w latach 1550-1583, sprawował funkcję rabina Chełma, był uczniem słynnej lubelskiej jesziwy (szkoły religijnej) i wielkiego znawcy Kabały – rabina Salomona Lurii. Eliasz był pierwszym w historii rabinem, obdarzonym tytułem Baal Szem, czyli "Pan Imienia". Według legendarnej historii rabin Eliasz użył swej wiedzy kabalistycznej, by stworzyć z gliny golema, który miał ulżyć mieszkańcom Chełma.

Co podczas tegorocznej Nocy Kultury?

Kolejna Noc Kultury w Chełmie planowana jest na ostatnią sobotę sierpnia. Jak zwykle w wydarzenie zaangażowały się nie tylko instytucje kultury, ale także organizacje pozarządowe.

- Formuła pozostaje taka sama jak w ubiegłym roku. Mnóstwo wydarzeń zlokalizowanych w różnych miejscach Chełma, w instytucjach, na placu, w plenerze - tłumaczy Elżbieta Bajkiewicz-Kaliszczuk, dyrektor wydziału kultury UM. - Będą koncerty, potańcówki w stylu retro. Każdy znajdzie coś dla siebie.

W ramach Nocy Kultury w Galerii Atelier odbędzie się koncert zespołu Ania Michałowska Trio, czyli Ani Michałowskiej - śpiew, Michała Iwanka - instrumenty klawiszowe oraz Jakuba Kotynia - gitary.

Automobilklub Chełmski planuje na placu dr. Edwarda Łuczkowskiego III Wieczór Zabytkowych Pojazdów. W kinie Zorza tradycyjnie odbędzie się maraton filmowy.

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprosi m.in. na spektakl dla najmłodszych w wykonaniu aktorów Teatru Fantazja "Magiczna księga"oraz na program połączony z potańcówką dla dorosłych pod hasłem "Książki tańczą w stylu retro". Na potańcówkę z kapelą ludową i podwórkową w plenerze zaprosi także Chełmski Dom Kultury, później będzie dancingowe afterparty w kawiarni DeCaffencja.

Kolejny punkt programu to Kulturalne ZaTańczenie z Estradą Dziecięcą. W ramach tego działania będą animacje taneczne na bazie tańca hip-hop, w których będą mogli wziąć udział wszyscy chętni. Kolejna propozycja Estrady to "Taniec w mieście - Miasto w tańcu", czyli zaaranżowanie przestrzeni na placu Łuczkowskiego przez tancerzy w trzech miejscach: balkon w kamienicy, gdzie mieszczą się Super Tydzień Chełmski i Radio Bon Ton razem z przestrzenią przed budynkiem, brama w kamienicy przy Lwowskiej 14 A oraz przy pomniku przyrody.

Podczas Nocy Kultury swoje materiały udostępni Archiwum Państwowe w Lublinie Oddział w Chełmie. Będzie można zwiedzać za darmo podziemia kredowe, a także muzeum parafialne przy kościele pw. Rozesłania św. Apostołów.

Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie i Stowarzyszenie Miłośników Orkiestry Dętej Cementowni Chełm zaproszą na program artystyczny na dziedziniec Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich, z kolei na wieczór poezji i pieśni religijnej w trzech odsłonach: wiara – nadzieja – miłość. W programie: prezentacje artystyczne w wykonaniu chełmskich poetów, solistów i pieśniarzy oraz promocja książki poetyckiej A. Sanna "Zaczarowany sad".

Stowarzyszenie Twórcze "Pasja" szykuje wernisaż wystawy malarstwa artystów z Grupy Malarskiej "Communio Graphis" z Góry Kalwarii.

Stowarzyszenie Integracji Transgranicznej "Łączy nas Bug" zaprasza na projekcję przedwojennego filmu niemego "Pan Tadeusz" z muzyką na żywo.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama