Pierwszy etap prac polegający na zabezpieczeniu 1,5 ha polany, na której znajdują się mogiły, został zakończony. Teren przykryto geowłókniną i przysypano warstwą białego marmuru.
Rozstrzygnięty został również przetarg na wyłonienie firmy, która zajmie się budową obiektu muzealnego oraz budynku gospodarczego. Do przetargu przystąpiły w sumie cztery firmy: z Włodawy, Chełma i Lublina. Realizacją inwestycji zajmie się WZURIB z Włodawy, bo złożył najkorzystniejszą ofertę.
- Przedsiębiorca rozpoczął już prace przy grodzeniu terenu objętego budową. Do listopada ma wykonać stan surowy otwarty obydwu budynków. Te prace pochłoną 1 mln 50 tys. zł – relacjonuje Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik Państwowego Muzeum na Majdanku.
Kiedy obiekt zostanie dokończony? O tym zdecyduje komitet sterujący, w skład którego, oprócz Polski wchodzą również: Izrael, Holandia i Słowacja. Przedstawiciele tych państw podejmą także decyzję, jaki będzie ostateczny zakres projektu dotyczącego upamiętnienia ofiar obozu. Głównie chodzi o włączenie do tej architektury komór gazowych, odkrytych przez archeologów w trakcie prac badawczych prowadzonych w Sobiborze na przestrzeni kilku ostatnich lat.
Muzeum w Sobiborze będzie miało powierzchnię użytkową wynoszącą ponad 760 mkw. Połowę tej powierzchni przeznaczono na tzw. stałą ekspozycję, która będzie ukazywała wystawę dokumentującą dzieje Hitlerowskiego Obozu Zagłady. Planowane są także pomieszczenia dla pracowników, punkt informacji i obsługi zwiedzających oraz sala do zajęć edukacyjnych.
Całkowity koszt wszystkich prac związanych z budową miejsca upamiętnienia w Sobiborze wyniesie prawie 20 mln zł.
Nad całością prac czuwa Komisja Rabiniczna do spraw cmentarzy.
(fot. dr Piotr Bartmiński)
Napisz komentarz
Komentarze