Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Akademia Bialska

Uszczelnianie programu 500 plus

Zmieniają się zasady przyznawania świadczeń 500 plus. Będą bardziej rygorystyczne, by uniemożliwić wyłudzanie pieniędzy osobom, które nie powinny ich pobierać. Nowe wnioski można składać od 1 sierpnia.
Uszczelnianie programu 500 plus

Najistotniejsze zmiany w ustawach o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, o świadczeniach rodzinnych oraz o pomocy osobom uprawnionym do alimentów wprowadzone zostały uchwaloną przez Sejm RP 7 lipca ustawą o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin. Będą obowiązywały od 1 października tego roku.

Jak wyjaśnia Agnieszka Michaluta, p.o. kierownika działu świadczeń wychowawczych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Chełmie, zmiany dotyczą konieczności ustalenia alimentów od drugiego z rodziców, w przypadku ubiegania się o świadczenie wychowawcze przez osobę samotnie wychowującą dziecko. Również zmieniły się regulacje dotyczące stosowania przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu. Są także nowe zasady ustalania dochodu z działalności gospodarczej, podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dotyczy to tzw. ryczałtowców i rozliczeń w oparciu o kartę podatkową.

– Czyli nie będzie składania na oświadczeniu informacji o dochodach z działalności gospodarczej, tylko wnioskodawca będzie musiał  przedstawić nam zaświadczenie z urzędu skarbowego o formie opłaconego podatku, wysokości przychodu, stawce podatku, a także wysokości opłacanego podatku, ale przykładowy dochód, który my będziemy wliczać, będzie obwieszczany przez ministerstwo ds. rodziny, pracy i polityki społecznej, w Monitorze Polskim – tłumaczy Michaluta.

Uszczelnianie programu

Zmiany mają na celu uniemożliwienie wyłudzania pieniędzy osobom, które nie powinny ich pobierać. I tak np. rodzic, który deklarował samotne wychowywanie dziecka, będzie musiał udokumentować, że wystąpił o alimenty wobec partnera. Do tej pory zdarzało się tak, że świadomie nie wpisywano dochodu drugiego rodzica, by otrzymać świadczenie, podczas gdy faktycznie oboje partnerzy wspólnie wychowują dziecko.

- W tej chwili system został uszczelniony i muszą być zasądzone alimenty w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko, chyba że matka wpisze we wniosku ojca dziecka bądź też, że ojciec dziecka nie żyje, czy jest nieznany, lub sąd zobowiązał jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka, albo jeżeli dziecko jest w opiece naprzemiennej, część roku przebywa u jednego z rodziców, część u drugiego – mówi Michaluta. Rodzice samotnie wychowujący dzieci będą mieli 3 miesiące na uzupełnienie wniosku o tytuł wykonawczy zasądzający alimenty.

Druga poprawka dotyczy zaniżania dochodu. Jeżeli dochody przekraczały kryterium, osoby ubiegające się o świadczenie 500 plus rozwiązywały umowę z pracodawcą i następnego dnia zawierali nową, na gorszych warunkach finansowych. Dochód był już niższy i dzięki temu "łapali się" do programu na pierwsze dziecko.

– Obecnie, jeśli wnioskodawca rozwiąże umowę z pracodawcą i w ciągu trzech miesięcy podejmie u niego ponownie zatrudnienie, to nie będzie to traktowane jako utrata dochodu i jego uzyskanie – wyjaśnia pani kierownik.

Kiedy składać wnioski

500 plus jest ustalone na okres świadczeniowy, który trwa do 30 września 2017 r. Aby była ciągłość jego przyznawania, osoby zainteresowane muszą złożyć wniosek w terminie od 1 sierpnia do 31 października. Nowe wnioski na świadczenie wychowawcze 500 plus, a także rodzinne i fundusz alimentacyjny będą przyjmowane od 1 sierpnia w siedzibie MOPR w Chełmie, listownie oraz przez Internet. E-wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, Profilu Zaufanego, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej. Wzory wniosków będą dostępne w siedzibie i na stronie internetowej MOPR-u, ministerstwa rodziny.

- Ponadto, co jest nowością, informacje dotyczące istotnych zmian i świadczeń będzie można uzyskać na Facebooku MOPR w Chełmie – informuje Artur Juszczak, dyrektor MOPR w Chełmie.

Obecnie ze wsparcia 500 plus w Chełmie korzysta ponad 4800 rodzin. Świadczenia wypłacane są na ok. 6,5 tysiąca dzieci.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama