Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Akademia Bialska

Odkrywają tajemnice kościołów

W remontowanej świątyni w Buśnie odkryto ślady XVIII-wiecznej polichromii. Malowidła na ścianach podobne są do tych z kościołów w Wojsławicach i Klesztowie. Podobnych odkryć można spodziewać się w Żmudzi.
Odkrywają tajemnice kościołów

Autor: Buśno, kościół rzymskokatolicki pw. Wniebowzięcia NMP, koncepcja rekonstrukcji polichromii wnętrza, prawa ściana nawy głównej, autor mgr Monika Konkolewska

Kościół, pw. Wniebowzięcia NMP jest w trakcie generalnego remontu. Odbywa się on pod czujnym okiem konserwatora zabytków. Świątynia obecnie będąca kościołem katolickim, wybudowana została w 1795 roku jako cerkiew unicka, a później zamieniona na cerkiew prawosławną. Była kilkukrotnie przebudowywana, wskutek czego zatarto jej cechy stylowe. Dlatego odkrycie polichromii jest nie lada gratką dla historyków sztuki.

- Wstępnie została już przygotowana koncepcja rekonstrukcji polichromii. Niestety, jej śladów jest bardzo mało - mówi Paweł Wira, p.o. kierownika chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Rekonstrukcje polichromii będzie można oglądać na ścianach kościoła w Buśnie. Sufit i prezbiterium pozostaną niezmienione. Ponieważ zachowały się jedynie ślady dawnych zdobień, w dużej części będą jedynie próbą przybliżenia tego, co było tam w XVIII wieku. Ciekawostką jest, że polichromie przypominają przedstawienia iluzjonistyczne z kościołów w Klesztowie i Wojsławicach. Być może pochodzą one z tego samego warsztatu.

teraz czytane: Archeolodzy kopią na górce chełmskiej

W trakcie remontu jest także kościół drewniany w Żmudzi. Został już podniesiony, rozebrano stary fundament i wykonano nowy. Wymienione będą dolne, spróchniałe brusy. Wewnątrz zerwano boazerię.

- Czekamy na wynik badania na obecność polichromii. Rozebrano również zakrystię, która będzie odbudowana z innym nachyleniem dachu. Zgodnie z planem już przed zimą będzie przypominać XVIII-wieczną  - zapowiada Wira.

Jeżeli na ścianach kościoła zostaną odkryte polichromie, być może uda się je zrekonstruować. Jest też możliwe, że ściany były jedynie malowane. Branych jest kilka możliwych wersji wykończenia wnętrza. Może ono zostać oszalowane szerokimi poziomymi deskami. Możliwe jest też oczyszczenie drewnianych ścian kościoła, ich wypiaskowanie i pozostawienie w stanie naturalnym. Wszystko zależy od tego, co zostanie odkryte w trakcie badań.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama