- Dzisiejszy dzień jest dla nas wyjątkowy - mówił prezydent Chełma Jakub Banaszek. - Chełm 14 stycznia 1392 roku uzyskał przywilej lokacyjny z rąk Władysława Jagiełły, jako jedno z bardziej liczących się miast ówczesnego Królestwa Polskiego. Mając na względzie przeszło półwiekową tradycję związaną z historią Chełma, rok 2022 został ogłoszony Rokiem Obchodów Jubileuszu 630-lecia nadania praw miejskich.
Sobotnia sesja była głównym wydarzeniem tych obchodów. W trakcie uroczystości wręczono odznaczenia dla osób, które swoją postawą i działalnością w sposób szczególny wpływają na wizerunek miasta i regionu.
Odznaczenia Zasłużony dla Miasta Chełm otrzymali:
Agata Fisz
Krzysztof Grabczuk
Beata Mazurek
Zbigniew Lubaszewski
Danuta Bałka – Kozłowska
Bożena Zawiślak – Dolny
Ryszard Karczmarski
Józef Zając
Roman Jakubowicz
Statuetki Ambasador Miasta Chełm otrzymali:
Stanisław Adamiak – Konsul Honorowy Ukrainy w Chełmie,
Jarosław Kaczyński – Premier – Prezes Prawa i Sprawiedliwości,
Bernd Vöhringer – Nadburmistrz Miasta Sindelfingen,
Browar Jagiełło – Lucjan Jagiełło,
Cementownia Chełm – Cemex Polska,
Miejski Klub Sportowy Cement-Gryf Chełm,
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie,
Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie,
Spółdzielnia Mleczarska Bieluch w Chełmie.
Natomiast tytuł Chełmianina Roku 2021 trafił na ręce Jagody Barczyńskiej – historyka sztuki, wieloletniej Kierownik Działu Sztuki Współczesnej i Galerii 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza, kurator ponad stu wystaw promujących sztukę wybitnych artystów polskich i zagranicznych w przestrzeni Galerii oraz w muzeach i galeriach w kraju i za granicą.
Podczas sesji podpisane zostały umowy o partnerstwie i współpracy pomiędzy zagranicznymi miastami – Mikołajów i Ozurgeti.
Napisz komentarz
Komentarze