Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Sleeping Expert Chełm

Sejm ustalił maksymalne ceny prądu w 2023 roku. Znamy kwoty

20 października Sejm przyjął ustawę o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcie niektórych odbiorców w 2023 r. Tym samym została ustalona maksymalna cena prądu, która będzie obowiązywała w 2023 roku po wykorzystaniu limitu tańszej energii.
20 października Sejm przyjął ustawę o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcie niektórych odbiorców w 2023 r. Tym samym została ustalona maksymalna cena prądu, która będzie obowiązywała w 2023 roku po wykorzystaniu limitu tańszej energii

Źródło: iStock

Ustawa wprowadza mechanizm ceny maksymalnej, stosowanej w rozliczeniach z uprawnionymi odbiorcami. Dla gospodarstw domowych ma ona wynieść 693 zł za megawatogodzinę (MWh) po przekroczeniu rocznych limitów zużycia (2, 2,6 lub 3 MWh). 

Przypominamy, że limit dla gospodarstw domowych wynosi 2 tys. kWh (do tego limitu cena w 2023 r. została zamrożona na poziomie ceny roku 2022). Dla rodzin z osobą niepełnosprawną limit wynosi 2,6 tys. kWh, dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny i rodzin rolniczych 3 tys. kWh. 

Rząd zapewnia, że sprzedawcy energii otrzymają rekompensaty za stosowanie w rozliczeniach z odbiorcami maksymalnych cen. Sprzedawcom energii będą przysługiwały rekompensaty. Przeznaczy na nie 19,7 mld zł. 

Ustalono również maksymalne ceny prądu dla rolników, samorządów i małych i średnich przedsiębiorców. W przypadku samorządów, mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oraz rolników ma to być 785 zł/MWh. Cena obejmie również podmioty wrażliwe, takie jak np. szpitale czy szkoły. Cena ta będzie obowiązywać dla oświetlenia dróg, ulic mostów, wodociągów, zaopatrzenia w wodę, ochronę zdrowia, transport drogowy, utrzymanie obiektów użyteczności, a także obiektów sportowych. 

Obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi cen nie wyższych niż cena maksymalna ma zostać nałożony w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.

Ustawą zajmie się teraz Senat. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: MilkaTreść komentarza: No super! A na metodę do diagnozy zaburzeń że spektrum autyzmu dla poradni, dzięki której rodzice zaoszczędziliby kupę kasy (sama opinia z niepublicznych placówek kosztuje ok. 2000 zł) i czasu (w ww. placówkach czas oczekiwania na 1 wizytę ok. roku) to pieniędzy nie ma. Widać priorytety!Data dodania komentarza: 11.01.2025, 20:04Źródło komentarza: Pow. krasnostawski. Remont gabinetu wicestarosty pod lupą radnegoAutor komentarza: LeninTreść komentarza: Katolik spod znaku sierpa i młota.Data dodania komentarza: 11.01.2025, 12:44Źródło komentarza: KRAJ. Czterysta złotych za pochowanie babci to za mało. Skandaliczne zachowanie księdzaAutor komentarza: wiochaTreść komentarza: To pochowaj się na komunalnym i przestać smrodzić.Data dodania komentarza: 11.01.2025, 11:43Źródło komentarza: KRAJ. Czterysta złotych za pochowanie babci to za mało. Skandaliczne zachowanie księdzaAutor komentarza: kmiotyTreść komentarza: To tanio! Wydatek raz w życiu. Ludzie corocznie więcej wydają na wódę i fajki, ale fornale nie potrafią liczyć.Data dodania komentarza: 11.01.2025, 11:42Źródło komentarza: KRAJ. Czterysta złotych za pochowanie babci to za mało. Skandaliczne zachowanie księdzaAutor komentarza: Katolik.Treść komentarza: W Sawnie edek to samo robił. Za pogrzeb 1500w 2001r. A za 1000 bez wyprowadzamia z domu i tylko msza oraz od bramy cmentarnej do grobu. I modły na grobem.Data dodania komentarza: 11.01.2025, 06:45Źródło komentarza: KRAJ. Czterysta złotych za pochowanie babci to za mało. Skandaliczne zachowanie księdza
Reklama
Reklama
Reklama