Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Uruchomili pompę sprzed blisko 100 lat. Sami dokonali renowacji [FILM]

Włodawscy strażacy udostępnili w mediach społecznościowych film, na którym pokazują w pełni sprawną blisko 100-letnią pompę strażacką. Zainteresowanie działającym zabytkiem zrobiło się ogromne. Włodawscy ogniomistrze są dumni, bo sami dokonali renowacji.
Uruchomili pompę sprzed blisko 100 lat. Sami dokonali renowacji [FILM]

Pompa znajdowała się w Izbie Tradycji Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie. Najprawdopodobniej w swoich początkach służyła w OSP Włodawa, ponieważ ta jednostka powstała w 1902 r. Gdy przestała być używana, została przekazana do komendy powiatowej, gdyż wyparł ją nowszy sprzęt. Nie da się dokładnie określić roku jej produkcji, ale na podstawie zgromadzonych informacji można ją datować między 1924 a 1930 rokiem. Jest to najstarsza pompa w zbiorach Izby Tradycji PSP we Włodawie.

Została wyprodukowana przez Fabrykę Narzędzi Pożarniczych "Strażak" w Warszawie. Składa się z dwóch elementów: silnika i pompy wody. Silnik "Breuer" typu "bokser" jest dwucylindrowy, czterosuwowy o mocy 12 KM. Druga część to pompa "Rosenbauer", która podczas renowacji została dostosowana do dzisiejszych węży strażackich. Całość funkcjonuje jako tzw. sikawka. Pompa ma wydajność 400 litrów wody na minutę.

Na 120-lecia OSP Włodawa pompę udało się uruchomić i zarejestrować jej działanie. Renowacja trwała około miesiąca. W wolnych chwilach strażacy, którzy zainteresowani byli tematyką dawnego pożarnictwa, mogli tę pompę reperować i odnawiać. Dzięki temu wróciła do czasów świetności. 

- Pompa wywołała spore zainteresowanie w środowisku strażackim. Filmik widziało ok. 150 tys. osób, a sam post ma ponad 1400 polubień. Dla naszych strażaków to było przyjemne restaurowanie, ponieważ każdy element jest dopracowany i w świetnym stanie. Elementy pompy wykonane są między innymi z mosiądzu, brązu czy miedzi, a sam korpus wykonany jest z "fosforbronzu" (pis. oryg. z instrukcji obsługi pompy). Jest odporna na zardzewienie, zniszczenia, wodę słoną czy kwasy. Po wielu latach my ją głównie odpiaskowaliśmy - mówi mł. bryg. Waldemar Makarewicz z PSP we Włodawie. 

Najprawdopodobniej pompa nie będzie już używana, aczkolwiek po nalaniu benzyny istnieje taka możliwość. Potrzeba jednak silnego strażaka, ponieważ odpalana jest na korbę, która potrafi odbić i uszkodzić przy tym nadgarstek. Przy okazji renowacji pompy strażacy odnowili również stare elementy, które  nią współdziałały, takie jak prądownica strażacka czy rozdzielacz.

Pompa znajduje się teraz w Izbie Tradycji PSP Włodawa i będzie służyła celom edukacyjnym. Młodzieżowe drużyny pożarnicze będą miały szansę uczyć się historii pożarnictwa. Jest o tyle ciekawa w prezentacji, że wszystkie jej elementy są na wierzchu. Nie trzeba nic rozkręcać czy zdejmować. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kazio 14.11.2022 13:05
Brawo chłopaki

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama