W środę (8 lutego) w siedzibie Blue Dot (ul. Kopernika 1) odbyło się spotkanie przedstawicieli Związku Harcerstwa Polskiego i UNICEF z przedstawicielami chełmskiego samorządu. Uczestniczyli w nim: Dmytro Tretiak – przedstawiciel UNICEF, hm. Tomasz Sych – Komendant Chorągwi Lubelskiej ZHP, phm. Elżbieta Rybak – Komendantka Hufca ZHP Chełm, Monika Zaborek – Turewicz – dyrektor departamentu spraw obywatelskich, reprezentująca Miasto Chełm, Anna Szalast – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Dorota Betka – zastępca dyrektora MOPR. Podczas spotkania omawiane były działania, które ZHP prowadzi we współpracy z organizacjami międzynarodowymi WOSM i UNICEF. Punkty Blue Dots powstają w całej Polsce w ramach projektu: Scouts supporting humanitarian response for Ukraine (UAct). Głównym jego celem jest wsparcie uchodźców z Ukrainy.
- Harcerki i harcerze ZHP już od pierwszych dni konfliktu na Ukrainie ruszyli z pomocą. Mundury harcerskie można było zobaczyć na przejściach granicznych, w punktach pomocowych, w punktach informacyjnych. Tutaj w Chełmie, w siedzibie hufca powstał punkt dystrybucji darów od Polaków, ale także, dzięki naszym kontaktom skautowym, przyjeżdżały dary z Norwegii, z Niemiec, z różnych części Europy. Trafiały do nas również środki finansowe, za które kupowaliśmy potrzebne rzeczy i przekazywaliśmy je osobom, które są w Chełmie oraz wysyłaliśmy je na Ukrainę - mówił na spotkaniu hm. Tomasz Sych, komendant Chorągwi Lubelskiej ZHP.
Działalność pomocowa ZHP szybko została zauważona. Zawarto więc porozumienie z WOSMem (światowa organizacja skautowa) i UNICEFem, dzięki czemu możliwe było otwarcie punktu Blue Dot w naszym mieście. Jest to już siódmy punkt, który powstał dzięki takiemu porozumieniu, inne są np. w Przemyślu, Krakowie, Warszawie i Medyce.
- W tym punkcie osoby, które potrzebują pomocy, mogą uzyskać wsparcie informacyjne, psychologiczne i porady prawne. Mamy też przestrzeń przyjazną dzieciom, gdzie mogą przyjść i pobawić się. Są osoby przygotowane do pracy z dziećmi. Mamy też personel, który mówi po ukraińsku, więc nie ma tej bariery językowej. Współpracujemy z samorządem, z rożnymi instytucjami, więc ten przepływ informacji jest sprawdzony - dodał Sych.
Działania prowadzone w punkcie Blue Dot oparte są nie tylko na wolontariacie. Dzięki współpracy z WOSMem i UNICEFem możliwe jest zatrudnienie pracowników, którzy mogą poświęcić cały dzień na prowadzone działań pomocowych. Najpierw jednak wszyscy przechodzą szkolenia - 10 kursów obejmujących różne tematy. Pracę wszyscy rozpoczynają dopiero po ukończeniu kursów.
Pracownicy Blue Dot przeprowadzają raporty z rozmów i "obsługi" osób potrzebujących. Dzięki temu UNICEF wie, jaka pomoc jest najpilniejsza. Działa to też w drugą stronę. Osoba chcąca uzyskać pomoc może zostawić informację dotyczącą jakości obsługi w punkcie.
- W ramach rozmów, które prowadziliśmy z UNICEFem, chcemy w Chełmie, oprócz tego punktu na ul. Kopernika uruchomić punkt taki stricte informacyjny na dworcu PKP - mówił Sych.
Będąca na spotkaniu dyrektor departamentu spraw obywatelskich Monika Zaborek-Turewicz potwierdziła, że taki punkt może powstać i że na pewno będzie pomocny. Często do Chełma przyjeżdżają osoby z Ukrainy i czekają na kolejny pociąg pół godziny, godzinę lub dwie, ponieważ 95-98 proc. osób nie zostaje u nas, tylko jedzie dalej.
- Dlatego wsparcie informacyjne jest tam wskazane. Od 20 lutego ma zostać uruchomiony dodatkowy pociąg Kijów-Chełm, który będzie przyjeżdżał do Polski rano (4:50) i wieczorem będzie wracał z Chełma do Kijowa. To spowoduje, że musimy trochę przeorganizować dyżury. Zobaczymy jeszcze, ile ludzi będzie przyjeżdżało tymi pociągami, ale myślę, że taki punkt można by tam otworzyć - mówiła Zaborek-Turewicz.
Prawdopodobnie punkt informacyjny Blue Dot na dworcu PKP będzie powoli startował od 22 lutego.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze