Nie tak dawno z Fundacją Edukacyjną SIŁACZKA przeprowadzono w Chełmie serię warsztatów - łącznie zorganizowano 6 zajęć, w których wzięło udział 89 osób: 62 uczniów i 27 dorosłych. Uczniowie z Przedszkola Miejskiego nr 11 oraz Szkoły Podstawowej nr 2 mieli okazję poznać świat owadów nie tylko w teorii, ale również w praktyce.
Podczas zajęć prowadzący nie tylko przekazali dzieciom wiedzę, ale także zaprezentowali liczne okazy bezkręgowców. Natomiast przyszli edukatorzy ekologiczni z Policealnej Szkoły WILIAMS dowiedzieli się, jak poruszać temat owadów zapylających podczas pracy z dziećmi, nawet w formie zabaw.
Nauczyciele biorący udział w warsztatach otrzymali wydany przez Fundację CEMEX „Budujemy Przyszłość" podręcznik „Pszczoły i trzmiele nasi przyjaciele” stworzony w ramach współpracy z Fundacją Edukacyjną SIŁACZKA. Publikacja ma formę scenariuszy przeznaczonych do realizacji podczas lekcji przyrody, a jej ideą jest wsparcie edukatorów w prowadzeniu zajęć o zapylaczach. Do podręcznika dołączona jest płyta z kartami pracy, planszami edukacyjnymi oraz slajdami do wykorzystania podczas lekcji.
- W ramach prowadzonego od 2014 roku projektu „Pszczoły i trzmiele nasi przyjaciele” tworzymy siedliska bogate w rośliny miododajne oraz stawiamy hotele dla owadów, zapewniając miejsca gniazdowania i zimowania dla zapylaczy – mówi Monika Wosik, dyrektorka Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w CEMEX Polska. – Dodatkowo poprzez działania edukacyjne kształtujemy wśród pracowników, podwykonawców i lokalnych społeczności postawy sprzyjające ochronie pszczołowatych – dodaje.
Według szacunków ekspertów w Polsce żyje około 470 gatunków pszczół, z czego aż połowa zagrożona jest wyginięciem. CEMEX jako firma świadoma czekających na zapylacze zagrożeń oraz pełnionej przez nie roli w ekosystemach, angażuje się w działania wspomagające ich ochronę.
Napisz komentarz
Komentarze