W gminie Białopole planowane prace, jeśli istotnie dojdą do skutku, będą przebiegały na czterech odcinkach. Remont ma objąć m.in. niespełna 2,9 km nawierzchni na odcinku łączącym Raciborowice z Horeszkowicami. Na liście znalazł się również odcinek przebiegający w Raciborowicach Kolonii, który liczy niecałe 2,3 km. Poza tym powiat chciałby wyremontować odcinek łączący Busieniec z Buśnem. Mierzy w sumie nieco ponad 1,3 km. W samym Buśnie prace mają przebiegać na odcinku liczącym ok. 1 km.
Poprzednie postępowanie dotyczące Białopola zarząd ogłaszał w lipcu, ale musiało zostać unieważnione. Najniższa oferta przekraczała bowiem znacznie możliwości finansowe powiatu. Na inwestycje planowano przeznaczyć wówczas ok. 5,3 mln złotych, a kwota zaoferowana przez przedsiębiorcę kształtowała się na poziomie niecałych 14 mln złotych. Czy można liczyć na to, że obecnie firmy będą nieco bardziej „łaskawe”? O tym przekonamy się na początku marca.
Niezbyt optymistyczne są również prognozy dotyczące innych gmin. Wspólne postępowanie dotyczące Żmudzi i Dubienki toczyły się niedawno, bo w połowie stycznia. Również i ono musiało zostać unieważnione, ponieważ najniższa oferta okazała się być zbyt wygórowana. Na sfinansowanie prac zarząd powiatu planował przeznaczyć blisko 5,3 mln złotych, a najniższa cena według wyliczeń oferenta to niecało 8,3 mln złotych. W Bielinie prace mają objąć odcinek liczący blisko 700 m.
Nowa nawierzchnia miałaby powstać również na odcinku łączącym Radziejów z Tuchaniami. Według planów liczy nieco ponad 3,7 km. W Rogatce natomiast powiat planował wyremontować ok. 500 m drogi. Drugie postępowanie toczyło się do 20 lutego, kiedy nastąpiło powtórne otwarcie ofert. Przetarg nie uległ jeszcze unieważnieniu, ale nie ulega wątpliwości, że i tym razem wieści nie są dobre. Najniższa oferta opiewała bowiem na kwotę ok. 8,7 mln złotych.
W Rejowcu Fabrycznym planowano wyremontować niecałe 1,9 km nawierzchni. Zarząd chciał przeznaczyć na to zadanie ponad 2 mln złotych, a otwarcie ofert w pierwszym postępowaniu wykazało, że najniższa wycena prac opiewała na niecałe 3,4 mln złotych. Postępowanie, które zakończyło się 20 lutego, wykazało, że kwota zaproponowana przez zarząd jest niestety nierealna i by zrealizować prace, do kieszeni trzeba sięgnąć znacznie głębiej. Najniższa cena kształtuje się na poziomie ok. 3,8 mln złotych. Ostateczna decyzja dotycząca wyników nie jest jeszcze znana.
Szczegółowych wyjaśnień na temat dalszych działań podejmowanych przez zarząd informuje Diana Kasjan, zastępca dyrektora wydziału infrastruktury Starostwa Powiatowego w Chełmie.
- W przypadku inwestycji w Białopolu zmniejszono zakres rzeczowy. Po zmianach przebudowanych zostanie w sumie ok. 7,5 km dróg, pierwotne plany zakładały w sumie 9,9 km. Zrezygnowano z odcinka Zabudnowo-Grobelki, który jednocześnie zgłoszono we wniosku o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (zadania remontowe) 6 lutego br. Z końcem stycznia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zatwierdziła wniosek o zmianę inwestycji. Decyzja o tym, czy gmina będzie partycypowała w kosztach inwestycji, zostanie podjęta po otwarciu ofert - informuje wicedyrektor Kasjan.
W przypadku Wólki Kańskiej w gminie Rejowiec Fabryczny zarząd powiatu złożył wniosek o korektę inwestycji, która zmniejsza zakres zadania o ok. 450 m (korekta dotyczy odcinka od granicy z powiatem świdnickim, który przebiega w obszarze niezabudowanym).
- Obecnie czekamy na decyzję KPRM w tej sprawie. Jeśli zmiany zostaną zaakceptowane, planujemy wszczęcie kolejnego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Najprawdopodobniej w pierwszej połowie marca 2023 roku - wyjaśnia dalej urzędniczka.
Z podobna sytuacją zarząd powiatu boryka się w przypadku inwestycji zaplanowanych na terenie gmin Żmudź oraz Dubienka. Koszty przewyższają bowiem środki przewidziane na realizację inwestycji o ponad 60%. 22 lutego jednostka wystosowała wniosek o korektę zaplanowanych prac o 555 m. Zrezygnowano tym samym z remontu w Rogatce.
- W przypadku akceptacji złożonej korekty planujemy wszczęcie kolejnego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w pierwszej połowie marca 2023 roku - dodaje wicedyrektor Kasjan.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze