Jeszcze w poniedziałek (27 lutego) podczas komisji oświaty, kultury i sportu oraz sesji Rady Miasta Chełm prowadzona była burzliwa dyskusja dotycząca ostatnich doniesień ws. zamknięcia dwóch internatów w naszym mieście. To wtedy też miał miejsce protest młodzieży przed urzędem miasta. Podczas komisji wiceprezydent Dorota Cieślik przedstawiła prezentację mająca na celu wytłumaczenie tego, dlaczego internaty powinny zostać zamknięte. Wszystko sprowadzało się do koniecznych oszczędności.
Dziś otrzymaliśmy komunikat z Urzędu Miasta Chełm w tej sprawie.
- Propozycja dotycząca przeniesienia dwóch internatów (przy IV LO oraz ZSBiG w Chełmie) do Bursy Szkolnej była podyktowana przede wszystkim koniecznością optymalizacji, a także racjonalizacji kosztów ponoszonych przez chełmski samorząd. Poprzedziła ją analiza wydatków publicznych w zakresie zadań oświatowych zlecona przez Dorotę Cieślik, Zastępcę Prezydenta Miasta. W obliczu rosnących cen, m.in. energii cieplnej, elektrycznej czy produktów spożywczych lub higieniczno-sanitarnych, a także konieczności dokonywania bieżących napraw i remontów, chcąc zracjonalizować koszty i opierając się na wnioskach ze wspomnianej analizy, decyzja dotycząca przeniesienia internatów do Bursy Szkolnej posiadającej odpowiednie warunki oraz liczbę wolnych miejsc była i nadal jest ekonomicznie uzasadniona - czytamy w komunikacie.
Jak podkreślono, ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta, a termin wdrożenia rozwiązań kierunkowych wyznaczono na kwiecień. Okazuje się, że jest alternatywa, mającą zapobiec zamknięciu internatów.
- Zakłada ona, wzorem innych miast z naszego regionu i kraju, wprowadzenie miesięcznej opłaty za zakwaterowanie. Z perspektywy samorządu stanowi to logiczny kompromis pomiędzy oczekiwaniami uczniów a koniecznością racjonalizacji wydatków publicznych - informują urzędnicy.
Do tej pory opłaty za zakwaterowanie w Internatach w Chełmie nie obowiązywały (wyjątkiem była bursa). Było to podyktowane komfortem uczniów i ich rodzin. W komunikacie podkreślono, że propozycja przeniesienia uczniów z internatów do bursy miała bezkosztowy charakter. Jednak, widząc brak akceptacji tej decyzji ze strony uczniów, ich rodzin i pracowników Internatów, samorząd postanowił znaleźć inne wyjście z sytuacji...
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze