17 marca (piątek) w Akademickim Centrum Współpracy Transgranicznej Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie odbędzie się konferencja „SmartCity Lab: Sektor publiczny, nauka i biznes dla rozwoju innowacji technologicznej w Polsce”. Zainicjuje ona projekt utworzenia w naszym mieście SmartCity Lab - pierwszej w Polsce inicjatywy dla rozwoju nowych technologii. Organizatorami wydarzenia są ITS Polska i PANS w Chełmie.
SmartCity Lab obejmuje nie tylko inteligentny transport, ale również całą przestrzeń projektów dotyczących tzw. inteligentnego miasta. Laboratorium ma powstać w Chełmskim Centrum Aktywności Gospodarczej. Całe miasto stanie się docelowym środowiskiem produkcyjnym oraz testowym.
– Laboratorium miejskie SmartCity Lab zaprasza do współpracy wszystkie ośrodki badawczo-rozwojowe, firmy oraz sektor publiczny – mówi prezes ITS Polska i inicjator projektu dr inż. Marek Litwin. – Założeniem jest bowiem, że każdy projekt będzie realizowany z udziałem tych trzech sektorów równocześnie – dodaje.
SmartCity Lab w naszym mieście jest - jak nam przekazano - niezaprzeczalną okazją przede wszystkim dla startupów. Zyskają one środowisko wdrożeniowe. Inne miasta będą mogły przetestować nowe rozwiązania.
– Cieszę się i niezwykle doceniam to, że Chełm stał się partnerem i jednocześnie gospodarzem tak wartościowej inicjatywy gospodarczej. Wierzę, że realizowane w laboratorium projekty przyczynią się do rozwoju nowoczesnego rynku pracy, szczególnie dla młodych i kreatywnych osób oraz firm. Niewątpliwie wypromują również nasze miasto jako ośrodek, w którym można prowadzić innowacyjne projekty – zaznacza prezydent Chełma Jakub Banaszek.
Dr Beata Fałda, prorektor ds. studenckich PANS w Chełmie, zaznacza, że projekt ten jest ciekawym sposobem włączenia studentów w realizację technologicznych innowacji. Zdobyte doświadczenie młodych ludzi w trakcie projektu będzie stanowiło bardzo istotną wartość podczas wejścia na rynek pracy.
– Laboratorium może stworzyć doskonałe warunki dla firm do sprawdzenia nowych rozwiązań i zaadaptowania ich do realnych potrzeb administracji zarówno samorządowej, jak i centralnej. Co więcej, proces ten z uwagi na współdziałanie z ośrodkami naukowymi odbywać się będzie zgodnie z rzetelnymi metodykami badawczymi – dodaje dr inż. Ewa Wolniewicz-Warska, ekspert Związku Powiatów Polskich ds. transportu i nowych technologii.
Tomasz Turczynowicz, prezes zarządu firmy Smart Factor, wskazuje na to, że laboratorium będzie idealną propozycją dla wszystkich stron. Sektor biznesowy będzie mógł zaprezentować możliwości wszelakich rozwiązań, oczywiście przy wsparciu nauki i samorządu. Dodatkowo będzie współtworzył nowe rozwiązania dla miasta.
- Będzie to miejsce na testowanie wszelkich rozwiązań, a firmie Smart Factor pozwoli na szersze wykorzystanie danych przestrzennych - dodał.
Piątkowe wydarzenie objęte jest honorowym patronatem prezydenta Chełma.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze