Charakterystyczny budynek dzisiejszego obserwatorium liczy sobie blisko sto lat. Powstał jako wieża ciśnień, która odpowiadała za dostarczanie wody mieszkańcom miasta. Z czasem miejskie służby opuściły wieżę. W latach 60-tych zainteresowali się nią młodzi pasjonaci astronomii, którzy własnym sumptem rozpoczęli remont i adaptację budynku na obserwatorium. Zajęło im to 22 lata. Obserwatorium uroczyście otwarto w 1994 roku. Od tamtej pory obserwatorium nie tylko nie było remontowane, ale także nie było w stanie adaptować się do zmieniającej się technologii. W 2019 roku pojawiły się jednak nowe możliwości.
Powiat pisze projekt
Dziedzictwo kulturowe i naturalne, czyli Działanie 7.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, to było wymarzone wsparcie dla takich instytucji jak puławskie obserwatorium. Trudno więc się dziwić, że właściciel obiektu – Powiat Puławski przygotował wniosek o dofinansowanie. I był to dobry projekt – umowa zawarta na jego realizację przewidywała dofinansowanie z Funduszy Europejskich w wysokości ponad 690 tysięcy złotych. Całe przedsięwzięcie kosztowało nieco ponad 812 tysięcy.
Pieniędzy wystarczyło na ocieplenie budynku i nową elewację. Kopuła, pod którą umieszczony jest teleskop astronomiczny została odnowiona i pomalowana. Wyremontowany został taras widokowy i wnętrza. Zamontowano fotowoltaikę, pochylnię dla niepełnosprawnych i nowe nagłośnienie. Utwardzono także plac przed budynkiem. Co ważne – obiekt wyposażony został w sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności kulturalnej, tj. nagłośnienie, system przekazywania obrazu z teleskopu astronomicznego, budka Bookcrossingowa i Publiczny Punkt Dostępu do Internetu. Inwestycję wykonano w nieco ponad 2 lata.
Warto było
Modernizacja Obserwatorium służy dzisiaj aktywizacji społecznej i kulturalnej mieszkańców Puław i całego powiatu. Staje się centrum wydarzeń organizowanych przez instytucje działające kultury, tj. Młodzieżowy Dom Kultury oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna. Za sprawą pasjonatów astronomii z puławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii nadal można też zaglądać w kosmos. Zainteresowanych zapraszamy na stronę internetową http://mdk.pulawy.pl/ zakładka Obserwatorium Astronomiczne.
Napisz komentarz
Komentarze