Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Włodawa. Ratusz szuka oszczędności i stawia na fotowoltaikę

We Włodawie pojawią się nowe instalacje fotowoltaiczne. Zostaną zamontowane na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Produkowana w ten sposób energia elektryczna będzie zasilać obiekty należące do MOSiR-u. Chodzi o oszczędności - tłumaczą władze miasta.
Włodawa. Ratusz szuka oszczędności i stawia na fotowoltaikę

Źródło: MPGK Włodawa/FB

Aż pięć firm jest zainteresowanych montażem fotowoltaiki na zlecenie włodawskiego ratusza. Tyle zgłosiło się do ogłoszonego przez urząd miasta przetargu. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie mieszczą się w budżecie, jaki magistrat zarezerwował na tę inwestycję.

Na liście potencjalnych wykonawców projektu są dwie firmy z Lublina, jedna z Warszawy, kolejna z Płocina (woj. mazowieckie) oraz spółka z Włodawy. Najtańsza oferta opiewa na kwotę dokładnie 197 tys. 415 złotych, najdroższa - na 318 tys. 570 złotych. Tyle za swoją pracę zażądali fachowcy z Włodawy.

"Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia kwotę wynoszącą: 335 tys. zł brutto" - informuje w dokumentacji przetargowej zastępca burmistrza nadbużańskiego miasteczka Wiesław Holaczuk.

Firma, która zostanie wybrane, będzie odpowiedzialna za konstrukcję, montaż i uruchomienie paneli fotowoltaicznych na gruncie MOSiR, a także za inwentaryzację instalacji. Będzie musiała również zorganizować szkolenie z obsługi solarów. Instalacja ma mieć moc 49,5 kW.

Inwestycja w solary ma się miastu opłacić.

- Chodzi o oszczędności. W ten sposób zaoszczędzimy na rachunkach za prąd - tłumaczył już wielokrotnie burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński. To nie są pierwsze solary, które pojawią się na miejskich budynkach.

Przypominamy, że w sierpniu ubiegłego roku (2022) panele fotowoltaiczne zostały zamontowane na gruntach należących do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej we Włodawie oraz na dachach budynków miejskiej spółki. Już po kilku miesiącach inwestycja zaczęła przynosić oszczędności.

- Cztery instalacje są o mocy 49 kilowatów, jedna 28 kilowatów. Fotowoltaika pozwala nam ograniczyć pobór prądu z sieci publicznej, daje pewną niezależność. W dobie podwyżek cen i rachunków za media, to ważne. Szacujemy, że nasze solary pokryją około 40 proc. zapotrzebowania spółki w energię elektryczną - powiedział nam niedawno prezes włodawskiego MPGK Hubert Ratkiewicz.

Panele zamontowane zostały na gruntach przy ul. Suchawskiej, gdzie znajduje się należące do MPGK ujęcie wody (hydrofornia), przy ul. Granicznej, przy oczyszczalni ścieków, a także na dachach wymiennikowni ciepła przy ul. Reymonta oraz przy budynku głównym przedsiębiorstwa i budynku kotłowni miejskiej przy ul. Żołnierzy WiN.

Fotowoltaika na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji powinna się pojawić jeszcze w tym roku. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama