Bardzo często maszerując do pracy czy po zakupy nie zauważamy tego, co wokół nas. Ostatnio odwiedzili nas goście z "centralnej Polski". Postanowiliśmy pokazać im Chełm, choć czasu mieliśmy niedużo, bo zaledwie jeden weekend. Udało nam się jednak zobaczyć całkiem sporo!
Geograficznie miasto leży na skraju Pagórów Chełmskich, niewielkiego mezoregionu geograficznego, zaliczanego do Polesia Wołyńskiego, będącego częścią Niżu Środkowoeuropejskiego. Obszar charakteryzuje się specyficzną rzeźbą terenu, łączącą krajobraz nizinny z elementami wyżynnymi. Można to zauważyć już w drodze z Lublina, której krajobraz zachwycił naszych gości.
Chełm posiada również wyjątkową historię. Badania archeologiczne wskazują, że początki osadnictwa w tym regionie sięgają epoki paleolitycznej. Osadnictwo na terenie samego miasta rozpoczęło się jednak na początkach naszej ery. Na przełomie VII i VIII wieku okolicę zamieszkiwał związek plemienny Lędzian. W X wieku na Wysokiej Górce istniał już gród drewniano-kamienny. W 1392 roku Chełm nabył prawa miejskie. W XV w. na terenie miasta znajdowały się trzy sądy szlacheckie: grodzki, ziemski (chełmski) i ziemski (horodelski). Chełm pełnił przez wieki stolicę historycznej ziemi chełmskiej, później guberni chełmskiej oraz województwa chełmskiego (1975-1998). Z racji swojego położenia miasto przez wiele lat było miejscem styku trzech kultur: polskiej, ruskiej oraz żydowskiej.
Odzwierciedleniem bogatego dziedzictwa historycznego miasta są liczne zabytki.
Ze względu na prace rewitalizacyjne nie udało nam się zobaczyć wszystkich ciekawych i pięknych miejsc. Dlatego przyjdzie czas na kolejną część relacji.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze