Celem konkursu jest odkrywanie polskich smaków, ich identyfikacja, dokumentacja i zachowanie lokalnych specjałów, zanim odejdą w zapomnienie. Ale nie tylko. Organizatorzy pragną również zachęcić rolników i właścicieli lokalnych firm (obiektów agroturystycznych, turystycznych i gastronomicznych) do czerpania z bogatej spuścizny kulinarnej dziedzictwa Lubelszczyzny i wykorzystania jej do wytwarzania certyfikowanej tradycyjnej żywności wysokiej jakości.
- Najwięcej roboty jest przy samym zrywaniu poziomek, bo te owoce są drobne. W lesie lub w ogrodzie trzeba ich nazbierać bardzo dużo. Z kilograma można zrobić zaledwie dwa małe słoiczki tej konfitury. Wspaniale smakuje z sodziakami, naleśnikami, drożdżowymi pączkami i rogalikami. Jest również wybornym dodatkiem do tortów i ciast - mówi nagrodzona Anna Wójcik.
Za syrop z mięty wyróżniona została Krystyna Brzozowska. Podpowiada, że przygotowane wcześniej ziele należy zalać gotowaną wodą i zostawić na dobę. Potem wszystko trzeba przecedzić, dodać cukru, soku z cytryny lub kwasku cytrynowego, a na koniec podgrzać i przelać do butelek. Przygotowaną w ten sposób miksturę rozcieńcza się w wodzie, żeby wyszła pyszna lemoniada.
- W zestawie znalazły się nalewki: miętowa, sosnowa, tymiankowa, a także z arcydzięgla i z lubczyku. Wszystkie mają właściwości zdrowotne i typowo lecznicze. W tej chwili jest to nominacja do Perły 2023. Wszystko będzie zależało od decyzji kapituły, ale żyjemy nadzieję, że tym razem ją otrzymamy. Do trzech razy sztuka - śmieje się Krystyna Brzozowska.
Perła to nagroda przyznawana w ramach ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów” za najlepszy regionalny i tradycyjny produkt żywnościowy oraz za najlepsze danie i potrawę regionalną i tradycyjną. Organizacją przedsięwzięcia zajmuje się Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze