Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 14:32
Reklama
Reklama

Wypoczynek na dwóch kółkach

Lato to doskonały czas na rekreacyjne przejażdżki rowerowe, co dostrzega coraz więcej ludzi. Dzieje się tak również za sprawą systematycznie rosnącej długości dostępnych tras rowerowych. W kolejnych latach tych tras jeszcze przybędzie. Bez wsparcia Funduszy Europejskich byłoby to wręcz niemożliwe.
Grupa rowerzystów obojga płci jedzie nieutwardzoną drogą. W tle widać parking z kilkoma samochodami, a za nim liściasty las.

Dzisiaj w województwie lubelskim rowerzyści mogą skorzystać z ponad tysiąca kilometrów tras rowerowych. Z tej liczby jedną trzecią długości stanowi szlak Green Velo, który przebiega przez pięć województw Polski Wschodniej (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie). Budowa tej trasy była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. Łączna wartość projektu wyniosła ponad 270 mln zł., zaś pieniądze w jego ramach zostały wykorzystane na przygotowanie dokumentacji, opłaty, nadzór, wykup gruntów oraz roboty budowalno-montażowe.

Ścieżek będzie przybywać

Konieczność rozwoju rowerowej turystyki została dostrzeżona już na etapie prac nad programem Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. 

Inwestycje dotyczące wsparcia infrastruktury rowerowej zaplanowaliśmy w kilku priorytetach i działaniach programu – mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Jednak przede wszystkim wpisaliśmy do Kontraktu Programowego dla Województwa Lubelskiego między innymi realizację projektów „Rowerowe Roztocze. Drogi pieszo-rowerowe w obszarach miejskich” i „Rowerowe Roztocze. Drogi pieszo-rowerowe w obszarach wiejskich”. 

Wnioskodawcą i liderem zaplanowanych przedsięwzięć będzie Roztoczański Związek Powiatowo-Gminny składający się z 14 gmin i 5 powiatów. Projekty będzie realizował w partnerstwie z samorządami, przez których obszary przebiegać będą rowerowe trasy. Szacuje się, że wartość całkowita projektów sięgnie 56 mln euro, z czego ponad 47 mln euro to dofinansowanie ze środków programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Przyjrzyjmy się planowanym projektom:

  1. Na terenach miejskich powstanie ponad 35 km dróg pieszo-rowerowych oraz punkty obsługi rowerzystów. Dotyczy to: Kraśnika, Goraja, Krasnobrodu, Szczebrzeszyna, Zwierzyńca, Tomaszowa Lubelskiego, Janowa Lubelskiego, Józefowa i Frampola. W wybranych lokalizacjach wybudowanych zostanie 9 stacji ładowania pojazdów elektrycznych, w tym ładowania rowerów i skuterów.
  2. Projekt na obszarach wiejskich będzie realizowany w pięciu powiatach: kraśnickim, janowskim, biłgorajskim, zamojskim i tomaszowskim. W ramach przedsięwzięcia powstać ma prawie 53 km dróg. Ich osią jest Centralny Szlak Rowerowy Roztocza. W ramach projektu wybudowanych zostanie także 12 punktów obsługi rowerzystów wyposażonych w małą architekturę drewnianą (wiaty, ławy, stoły, stojaki rowerowe), tablice informacyjne, stacje napraw rowerów, stacje ładowania rowerów elektrycznych.

Ciekawą propozycją dla miłośników rowerowych wycieczek będzie z pewnością także projektowana trasa „Blue Valley – Wiślanym Szlakiem”. Szlak połączy województwa: lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie oraz mazowieckie i składać się będzie z trzech komponentów: rowerowego, kajakowego oraz kamperowego. Długość trasy w województwie lubelskim to prawie 120 km. Poprowadzi ona od Annopola przez Kazimierz Dolny, Puławy, Dęblin do Stężycy. Projekt współfinansowany jest z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.

Gdzie można pojechać już dzisiaj

Najciekawsze szlaki rowerowe w województwie lubelskim to: 

  • Lublin – Kazimierz Dolny (72 km w okolicach Nałęczowa),
  • Kazimierz Dolny – Kraśnik (106 km doliną Wisły do początków Roztocza),
  • Lublin – Wola Uhruska (110 km przez Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie i Poleski Park Narodowy do doliny rzek Bug),
  • Szlak Nadbużański (258 km),
  • Centralny Szlak Rowerowy Roztocza Kraśnik-Zwierzyniec-Hrebenne (187 km przez całe Roztocze będące w granicach Polski),
  • Green Velo (blisko 400 km od północnej granicy województwa przez dolinę nadbużańską, Polesie, Lasy Sobiborskie, Pagóry Chełmskie, wschodnią część Wyżyny Lubelskiej oraz Roztocze.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Majster RuraTreść komentarza: Pan Sikora powinien sobie przypomnieć swoje obraźliwe wpisy pod adresem Prezydenta w trakcie kampanii wyborczej, które publikował na Facebooku,a nie robić za trybuna ludowegoData dodania komentarza: 24.11.2024, 00:47Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: JolkaTreść komentarza: W Żmudzi też by się przydał kolejny blok dla młodych bo jest zapotrzebowanie na mieszkania a nie ma nic do kupienia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:35Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Otwierają się na młodych i ich potrzebyAutor komentarza: chełmiakTreść komentarza: Lokalizacja w tym miejscu tak dużego boiska bez trybun, parkingu i kilku innych rzeczy to porażka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:34Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: ChelmiakTreść komentarza: Ale mamy za to boisko lekkoatletyczne przy rejowieckiej, szkoda tylko że brakuje tam tlenu do oddychania biegającData dodania komentarza: 22.11.2024, 21:17Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: radnyTreść komentarza: Co taki prezydencina może konkurować ze starym wyjadaczem samorządowcem?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 07:12Źródło komentarza: Gm. Chełm. Czy gmina przejmie kolejne 75 ha od miasta? Uchwała intencyjna już została podjęta
Reklama
Reklama
Reklama