Izbickie uroczystości rozpoczęła msza święta polowa, koncelebrowana przez miejscowych duchownych – ks. Jana Rząda (proboszcza w parafii pw. św. Zofii w Tarnogórze), ks. Grzegorza Zająca (wikariusza w tym samym kościele), ks. Grzegorza Garbacza (proboszcza parafii pw. Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa w Wirkowicach) oraz ks. Stanisława Dworniczaka (proboszcza parafii pw. Św. Kajetana w Orłowie Murowanym).
Po odprawionej liturgii nastąpiło poświęcenie wieńców, symboliczny korowód i obrzędy dożynkowe. W tym roku funkcję starostów święta plonów pełnili Małgorzata i Ireneusz Poniedziałkowie z Orłowa. Oboje wraz z synem prowadzą gospodarstwo rolne, a pani Małgorzata dodatkowo jest dyrektorką Szkoły Podstawowej w Tarzymiechach. Następnie przyszedł czas na oficjalne powitanie gości i wręczenie odznaczeń. Najpierw jednak głos zabrał sprawujący rolę gospodarza burmistrz Jerzy Lewczuk.
– Święto, które dziś obchodzimy, jest zwieńczeniem trudu i znoju rolniczej pracy. To właśnie dzięki nim na nasze stoły trafiają smakowite produkty jak: owoce, warzywa czy tak ważny dla nas chleb – symbol dostatku, szczęścia i pomyślności, wspólnoty, a zarazem szacunku do natury. Świętujmy więc, a dla wszystkich tych, z których owoców pracy żyjemy, niech to będzie okazja na chwilowe wytchnienie i docenienie zasług – stwierdził Jerzy Lewczuk, burmistrz miasta i gminy Izbica.
Odznaczenia „Zasłużony dla Gminy Izbica” przyznali: burmistrz Lewczuk, przewodniczący Rady Miasta Izbica Janusz Dusznik i Karol Babiarz – radny Rady Powiatu. Medale wręczono: Danucie Żeliszczak, Elżbiecie Smolirze, Irenie Łagodzie, Halinie Kozorys, Dorocie Kliszczyńskiej, Barbarze Garbal, Halinie Malinowskiej, Halinie Kliszczyńskiej, Teresie Zaprawie, Alicji Piłat, Annie Czerniak i Piotrowi Jaworskiemu.
Rozstrzygnięto także gminne konkursy na najpiękniejszy ogród, najpiękniejszą dożynkową dekorację sołectwa oraz oczywiście na wieniec dożynkowy. W tym pierwszym przypadku zwyciężyła pani Agnieszka Smalira. Drugie miejsce zajęła Magdalena Grabowska, a trzecie - Agnieszka Mazurek.
Z kolei w grupowych zmaganiach na dekoracje sołectwa zwyciężyła reprezentacja sołectwa Ostrzyca. Na najniższym stopniu podium stanęła reprezentacja z sołectwa Dworzyska; srebrny medal trafił do Kryniczek. Pozostałe sołectwa zajęły ex-aeqo czwarte miejsce.
W najważniejszym i najbardziej prestiżowym konkursie na uplecenie wieńca dożynkowego tryumfowało sołectwo Izbica i panie z KGW Izbica nad Wieprzem. Niestety, zebrani na dożynkach gminno-parafialnych nie mogli podziewać prac ostatecznych tryumfatorek. Stało się tak, ponieważ ich praca pojechała na dożynki powiatowe, gdzie zresztą także zwyciężyła. W gminie natomiast izbiczanki przygotowały mniejszą, zastępczą wiązankę. Drugie miejsce zajął wieniec uwity przez KGW Orłowianie, a trzecie ex-aequo oceniono prace kół ze Stryjowa i „Łopuszan” z Tarnogóry Kolonii. Nagrody oraz dyplomy wręczyli: burmistrz Jerzy Lewczuk, wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski i wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik.
Wiele atrakcji czekało także na zwiedzających na kramach przygotowanych zarówno przez koła gospodyń, jak i różne instytucje. Do tego przygotowano liczne atrakcje: przejazdy bryczką, pokazy kowalstwa, dmuchane zamki i różnorodne zabawy i konkursy. Te ostatnie prowadziły pracownice Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu oraz miejscowej biblioteki. Z kolei wieczorem rozpoczęła się przebiegająca w rytm muzyki tanecznej zabawa z gwiazdami wieczoru: DJ Emilio, Energy Girls i Solaris. Swoje Fire Show zaprezentowali także członkowie Teatru Hesperydy.
Poniżej galeria zdjęć.
Czytaj także:
- Gm. Izbica. Sołectwa znów to zrobiły. Zachwyciły dekoracjami dożynkowymi [FOTO]
- Krasnystaw. Można już zgłaszać pomysły do budżetu obywatelskiego 2024
- Gm. Gorzków. Aktywnie promowali pasję do lokalnej historii
- Wypadek na trasie Krasnystaw-Zamość. Motocyklistka wpadła na osobówkę
- Gm. Rudnik. Gminni urzędnicy będą wysyłać sms'y
Napisz komentarz
Komentarze