Po kilkunastu miesiącach zniknęło ogrodzenie, oddzielające chełmian od placu budowy, jakim był Plac dr Edwarda Łuczkowskiego. Po rewitalizacji pojawiły się m.in. zapory.
- Te zapory elektroniczne mają między innymi taką funkcję, że będą reagowały na sygnały dźwiękowe służb, czyli policji, straży pożarnej czy karetki pogotowia. W sytuacji, w której doszłoby do jakiegoś zdarzenia, służby będą miały oczywiście wjazd na teren placu - informował już na naszych łamach Damian Zieliński z gabinetu prezydenta Chełma.
Główne zmiany w organizacji ruchu przebudowanego Placu Łuczkowskiego:
- Cały obszar Starego Miasta zostanie objęty strefą zamieszkania (postój wyłącznie w miejscach wyznaczonych, ograniczenie prędkości do 20 km/h, pierwszeństwo pieszych przed pojazdami). Wszystkie skrzyżowania na tym obszarze będą funkcjonowały jako równorzędne, bez ustalonego pierwszeństwa. Zlikwidowane zostaną trzy przejścia dla pieszych na ul. Lubelskiej: za skrzyżowaniem z ul. Podwalną, przy skrzyżowaniu z ul. Świętego Mikołaja oraz przy schodach na Górkę Chełmską.
- Plac Łuczkowskiego, zabezpieczony słupkami automatycznymi oraz donicami, ma być całkowicie wyłączony z ruchu, wyjątkiem będą służby miejskie, rowery oraz posiadacze identyfikatorów.
- Ul. Lubelska od ul. Podwalnej do ul. Pijarskiej stanie się drogą jednokierunkową, ul. Kopernika oraz ul. Szkolna na odcinku od ul. Krzywej do Placu Łuczkowskiego będą funkcjonować jako dwukierunkowe bez przejazdu.
- Na obu wlotach ul. Lubelskiej przed Placem Łuczkowskiego, na ul. Lubelskiej przed skrzyżowaniem z ul. Krzywą, na końcu ul. Kopernika przed Placem oraz na ul. Szkolnej za skrzyżowaniem z ul. Świętego Mikołaja zostaną wyznaczone koperty dla zaopatrzenia do 30 min. (łącznie 6 miejsc).
- Na obu wlotach ul. Lubelskiej przed Placem Łuczkowskiego będą wyznaczone po 2 miejsca-koperty dla osób niepełnosprawnych (łącznie 4 miejsca).
- Na ul. Lubelskiej przy skrzyżowaniu z ul. Świętego Mikołaja będą wyznaczone 3 miejsca dla postoju krótkoterminowego do 10 min. w godz. 7-18.
- Na Placu oraz wszystkich ulicach jednokierunkowych zostanie dopuszczony dwukierunkowy ruch dla rowerów w formie kontraruchu. Rowerzyści będą mogli wyjechać z ul. Szkolnej do ul. Młodowskiej, na ul. Pijarskiej dopuszczona zostanie możliwość jazdy rowerem prosto i w lewo (dla samochodów tylko w prawo).
- Zamknięty dla ruchu w obu kierunkach będzie fragment ul. Przechodniej przy będącej w budowie nowej kamienicy, zakaz ruchu nie będzie dotyczył jedynie rowerów. Zamknięcie wynika z potrzeby ograniczenia ruchu tranzytowego przez centrum Chełma. Ul. Uściługska będzie docelowo funkcjonowała jako droga bez przejazdu z wjazdem i wyjazdem od ul. Pocztowej.
- Wymienione zostaną wszystkie znaki drogowe i stare słupki na całym obszarze, nowe znaki będą wielkości mini. Uzupełnione zostanie brakujące oznakowanie.
- Działania te zostały podjęte przede wszystkim dla bezpieczeństwa mieszkańców, jak i turystów, którzy spacerują placem Łuczkowskiego, ale także po to, by zabezpieczyć znajdujące się pod placem podziemia kredowe - tłumaczy Zieliński.
Nowa organizacja ruchu będzie wprowadzana systematycznie na kolejnych ulicach w październiku i listopadzie br.
Czytaj także:
- TVP porwie do tańca chełmian. Roztańczona Polska także w naszym mieście!
- Jacek Sasin: Chełm jest dobrym przykładem polityki prowadzonej przez PiS
- Chełm. Przekładane wizyty, badania i zabiegi - pacjenci się żalą, sekretariat wyjaśnia
- Pożar zabytkowego pustostanu w centrum Chełma! Ktoś zaprószył ogień? [FILM+ZDJĘCIA]
Napisz komentarz
Komentarze