Obecny podczas sesji 28 września Krzysztof Juściński, przedstawiciel Krajowego Zasobu Nieruchomości, przy którego udziale miałyby powstać mieszkania, omówił zakres działań chełmskiego SIM.
- W celu rozwoju budownictwa mieszkaniowego miasto Chełm wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości oraz z innymi gminami z województwa lubelskiego utworzy spółkę SIM KZN Chełmski sp. z o.o., której podstawowym zadaniem będzie budowa budynków mieszkalnych oraz ich eksploatacja na zasadach najmu. Działanie to przyczyni się do zwiększenia na terenie miasta dostępności do mieszkań. Pierwszeństwo wynajmu mają mieć osoby powyżej 60. roku życia oraz rodziny z przynajmniej jednym dzieckiem - mówił Juściński.
Miasto miałoby wnieść do spółki prawo własności części niezabudowanej nieruchomości położonej na os. Zachód w Chełmie o łącznej powierzchni ok. 1,6 ha. Miałoby tam w ciągu najbliższych 2 - 3 lat powstać 200 mieszkań dla osób, które są w stanie opłacać czynsze, ale nie stać ich na kredyt na zakup mieszkania.
Radni mieli wiele pytań i wątpliwości związanych z tą inicjatywą. Bali się m.in. o dalsze losy Chełmskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego cele statutowe pokrywają się z zadaniami mającej powstać Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.
- Jeśli TBS zaprzestanie budowy, to jak pan widzi funkcjonowanie tej spółki? - pytała radna Edyta Rożek.
Uspokoił ją prezes ChTBS-u Bogdan Drygasiewicz, który stwierdził, że ma nadzieję budować dalej w mieście, a oprócz tego spółka ma jeszcze wiele innych zajęć związanych z zarządzaniem istniejącymi już budynkami.
Radny Stanisław Mościcki dopytywał prezesa Drygasiewicza o sytuację finansową ChTBS-u oraz postęp prac w budowie bloku przy ul. Szarych Szeregów. Prezes przyznał, że termin zakończenia prac został zmieniony, ale też nie uważa, żeby inwestycja ta była zagrożona.
Wszystkim nasuwało się jedno pytanie: czy dwie spółki nie będą dla siebie konkurencją?
- Żywię ogromną nadzieję, że dwie nasze spółki nie będą ze sobą rywalizowały, ale będą się uzupełniały i działały komplementarnie - skwitował Drygasiewicz.
- Mam nadzieję, że dzięki ogromnemu doświadczeniu pana prezesa i TBS-u, mieszkania wybudowane przez SIM KZN Chełmski, będą zarządzane właśnie przez tę spółkę - dodał Juściński.
Agata Fisz dopytywała, czy na realizacje przedsięwzięcia nie będzie potrzebny kredyt.
- Założenie jest takie, aby ta inwestycja nie obciążała budżetu miasta. Nie chcemy wchodzić w żadne poręczenia, bo nas na to nie stać - odpowiedział prezydent Jakub Banaszek.
Prezydent złożył wniosek do radnych o wsparcie zadania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Miasto miałoby otrzymać 3 mln zł na objęcie udziałów w SIM KZN Chełmskim.
Juściński podkreślał też wielokrotnie fakt, iż liderem w spółce będzie miasto Chełm, to tutaj ma być zlokalizowana siedziba spółki, a co za tym idzie, do miejskiej kasy mają trafić dodatkowe podatki.
Ostatecznie radni zgodzili się na utworzenie nowej spółki. Za głosowali: Kamil Błaszczuk, Longin Bożeński, Mirosław Czech, Elżbieta, Ryszard Dżaman, Agata Fisz, Adam Kister, Mariusz Kowalczuk, Piotr Krawczuk-Vel-Walczuk, Joanna Lis, Irena Machowicz, Agnieszka Ostrowska, Edyta Rożek i Dorota Rybaczuk.
Od głosu wstrzymało się 6 radnych - Maciej Baranowski, Dariusz Grabczuk, Katarzyna Janicka, Stanisław Mościcki, Tomasz Otkała i Marek Sikora.
W sprawie zatwierdzenia wniosku o wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na sfinansowanie objęcia udziałów w tworzonej Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej wstrzymała się tylko Elżbieta Ćwir. Pozostali radni wyrazili aprobatę.
Czytaj także:
- Chełm. Roztańczona Polska blisko sceny biletowana. Będą wejściówki na niedzielne koncerty
- TVP porwie do tańca chełmian. Roztańczona Polska także w naszym mieście!
- Chełm. Zmiana organizacji ruchu na placu Łuczkowskiego. Co ma na celu?
- Chełm. Przekładane wizyty, badania i zabiegi - pacjenci się żalą, sekretariat wyjaśnia
- Jacek Sasin: Chełm jest dobrym przykładem polityki prowadzonej przez PiS
Napisz komentarz
Komentarze