W czwartek (5 października) wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa gościł w Chełmie. Nie był on w naszym mieście jednak przypadkowo. Sekretarz stanu MON przekazał bowiem chełmianom dobre wieści - ministerstwo po dogłębnej analizie umieściło odcinek mającej powstać południowej obwodnicy Chełma na pierwszym miejscu listy dróg o fundamentalnym znaczeniu dla sił obronnych państwa.
- To ma o tyle znaczenie dla mieszkańców Chełma i samorządu Chełma, że otwiera drogę do finansowania tej inwestycji ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej, wprost ze środków ministra obrony narodowej, bez potrzeby dodatkowego dofinansowania ze strony samorządu. Tutaj mówimy o realnej kwocie 150 milionów złotych - mówił u zbiegu ulic Karłowicza i 3 Maja minister.
Ociepa podkreślił również dużą zasługę Urzędu Miasta Chełm, który przygotował i uzasadnił wniosek. Dużą rolę odegrała też współpraca z lokalnymi jednostkami wojskowymi.
- Robimy to dlatego, że tutaj żołnierze czują się bardzo dobrze, dzięki czemu możemy też mówić o przyszłych inwestycjach. W jakimś sensie ta droga będzie wyrazem wdzięczności Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej dla lokalnej społeczności, dla miasta Chełma oraz dla tych wszystkich, którzy tutaj na co dzień okazują szacunek i wsparcie dla żołnierza wojska polskiego, za co i ja serdecznie dziękuję - dodał wiceszef MON.
Prezydent Jakub Banaszek wskazał, że obwodnica ta zamknie ciąg komunikacyjny miasta i razem z północną obwodnicą rozwinie gospodarczo Chełm, zapewni bezpieczeństwo regionu, ale też pozwoli myśleć o kolejnych inwestycjach.
- Południowa obwodnica Chełma stanowić będzie ponad 7-kilometrowy odcinek drogi dwupasmowej, na której będzie kilka wiaduktów, również most nad rzeką Uherką. Szacujemy cały koszt na ok. 270 milionów złotych. Zdajemy sobie sprawę, że ta inwestycja zostanie zakończona do 2027 roku - mówił prezydent Banaszek.
Dwa lata temu miasto Chełm pozyskało na tę inwestycję 100 mln zł z Ministerstwa Infrastruktury. Wtedy też zabezpieczono na ten cel 20 mln zł w długoterminowej prognozie finansowej miasta.
Czytaj także:
- Piękny jubileusz Szkolnego Związku Sportowego. To już 70 lat
- Chełm. Mieszkańcy chcą wpłatomatów. Czy bank spełni ich oczekiwania?
- W Chełmie powstanie kolejna spółka. Wybuduje 200 mieszkań na wynajem
- Chełm. Przekładane wizyty, badania i zabiegi - pacjenci się żalą, sekretariat wyjaśnia
- Jacek Sasin: Chełm jest dobrym przykładem polityki prowadzonej przez PiS
Napisz komentarz
Komentarze