Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama

Komórkomania w chełmskich szkołach

Ponad stu potencjalnych dawców szpiku zarejestrowali wolontariusze w ramach akcji Komórkomania, przeprowadzonej w minionym tygodniu w kilku chełmskich szkołach przy okazji Dnia Dawcy Szpiku Kostnego i Komórek Macierzystych.
Komórkomania w chełmskich szkołach

Rejestracja odbywała się 19 października w IV Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół Zawodowych nr 5, 20 października w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich, a 21 października w Zespole Szkół Ekonomicznych i III LO

Reklama

Rejestrują się, bo chcą pomóc

W IV LO w akcję zaangażowali się wolontariusze – uczniowie klas III: Agnieszka Mazurek, Marta Możejko vel Mużyło, Oliwia Ufnal, Agnieszka Nowak, Klaudia Włodarczyk, Dominika Majewska, Natalia Hołubowicz, Ewelina Bochniak i Krystian Greniuk.Koordynatorem działań była Eliza Kotowska, psycholog szkolny. W bazie prowadzonej przez Fundację DKMS z tej placówki zarejestrowało się 19 osób, w tym: 15 uczniów, 3 nauczycielki oraz 1 osoba spoza szkoły.

Dla Krystiana, Natalii, Dominiki, potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych, rejestracja w bazie DKMS Polska to odpowiedzialna i świadoma decyzja.

– Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli pomóc "naszemu genetycznemu bliźniakowi" dzięki zarejestrowaniu się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych. Poprzez udział w spotkaniu z Małgorzatą Błaszak, która została już dawcą oraz w zajęciach edukacyjnych na temat.: "Nowotwory krwi – prawdy i mity!", zyskaliśmy cenną wiedzę medyczną i pozbyliśmy się wielu wątpliwości – mówią uczniowie.

Z kolei w ZSGiH zarejestrowało się 60 osób.

- To uczniowie, nauczyciele i znajomi uczniów – informuje Anna Jawornicka-Dobosz, szkolny koordynator akcji. – Myślę, że dla wszystkich tych osób ważna jest świadomość, że mogą komuś pomóc.

Natomiast w ramach akcji prowadzonej w ZSZ nr 5 w Chełmie zarejestrowały się 33 osoby. Wśród nich byli uczniowie i absolwenci szkoły, nauczyciele, a także dyrektor Jarosław Wójcicki. Dodatkowo odbyła się zbiórka pieniędzy na rzecz Fundacji DKMS.

- Organizacja takich akcji wpisuje się w realizację programu wychowawczego szkoły, w którym szczególny nacisk kładzie się na kształtowanie osobowości ucznia oraz jego systemu wartości. Wyniki akcji oraz cały jej przebieg pokazały dojrzałość młodych ludzi, ich otwartość i zrozumienie potrzeb innych oraz chęć niesienia bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na apel i w różny sposób poparli nasze działania – mówią koordynatorzy akcji: Aleksandra Klajnert, Elżbieta Samulak, Monika Gębicka

14 wolontariuszy zaangażowało się w rejestrację dawców w ZSE i III LO. Małgorzata Piekło (fotograf), Weronika Buda, Patrycja Sokołowska, Agnieszka Plewa, Patrycja Rup, Kacper Bernacki, Łukasz Staniuk, Patryk Kupracz, Dominika Lorenc, Katarzyna Orłowska, Weronika Skrochocka, Patrycja Szajner, Sylwia Dudzisz i Kamila Sowa od godziny 12.20 do 16.30 rejestrowało potencjalnych dawców. Zgłosili się zarówno nauczyciele jak i uczniowie tej szkoły. W sumie 12 osób.

Koordynatorami akcji byli: Ilona Czarnecka, opiekun szkolnego Koła PCK, Agnieszka Adamczyk, główny koordynator akcji, Barbara Adamczuk, Monika Ożga i Małgorzata Barszczewska.

Na nowotwory krwi zapada w Polsce rocznie ok. 10 tys. osób. Szansą na wyzdrowienie jest przeszczep komórek macierzystych lub szpiku kostnego od niespokrewnionego dawcy. Znalezienie bliźniaka genetycznego, mogącego zostać dawcą jest niestety bardzo trudne. Dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej osób znalazło się w bazie dawców. Fundacja DKMS zarejestrowała ponad 970 tys. 500 osób gotowych zostać dawcą szpiku lub komórek macierzystych, z czego 3460 zostało faktycznym dawcą. Proces rejestracji jest prosty i zajmuje 12-15 minut. Przeprowadzany jest wstępny wywiad medyczny, następnie wypełnia się formularz rejestracyjny, a na koniec specjalnymi pałeczkami pobierany jest wymaz z wewnętrznej strony policzka.

 

Zobacz też: Potteromaniacy w akcji!



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama FFCL dodatek
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Sylwester BTreść komentarza: Szkoda, że nie szanuje się czegoś co jest fajne:( to świadczy kto mieszka w Chełmie.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Rowery w opałach. Chełm walczy z falą wandalizmu, a wojna w Ukrainie zakłóca sygnałAutor komentarza: ziomalTreść komentarza: rowery miejskie w Chełmie coraz częściej padają ofiarą wandalizmu, co przekłada się na problemy z ich dostępnością i stanem technicznym. Operator systemu – firma Wawa Bike Sp. z o.o. – nie kryje zaniepokojenia-szkoda ze gorliwi krytycy i prześmiewcy w społecznościowych mediach nie piętnują wandalizmu, tylko często ,gęsto hihi-śmichy urządzają. Wielu aspiruje do salonów Europy a pokazują normalny zaścianek.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 16:45Źródło komentarza: Rowery w opałach. Chełm walczy z falą wandalizmu, a wojna w Ukrainie zakłóca sygnałAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Tobie się nie dziwię. Nie ma to jak wieczna podstawówka.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:32Źródło komentarza: Kto zostanie nowym prezydentem Polski? Weź udział w naszej przedwyborczej sondzie!Autor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Tobie już żadna reanimacja nie pomoże. Na to co ci dolega jeszcze nie wynaleźli lekarstwa.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:29Źródło komentarza: Kto zostanie nowym prezydentem Polski? Weź udział w naszej przedwyborczej sondzie!Autor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Najlepiej oddaj za niego życie. Uwolnisz normalnych ludzi od twojego towarzystwa.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:27Źródło komentarza: Kto zostanie nowym prezydentem Polski? Weź udział w naszej przedwyborczej sondzie!
Reklama