Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Chełm. Tajemnicze szkielety na terenie byłego PKS-u [ZDJĘCIA]

Reklama
Na terenie, gdzie mieścił się kiedyś PKS, należącym już teraz do Agencji Rozwoju Przemysłu, odkryto zagadkowe pochówki. Na placu budowy działają teraz archeolodzy. Zamierzają wykopać wszystkie groby, jakie skrywa ziemia w tym miejscu, oraz poznać ich historię.
Pochówki

Źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Prace budowlane, związane z mającym powstać przy ul. Lwowskiej 20 biurowcem, na chwilę "zamarły". A wszystko dlatego, że podczas wykopów ziemnych odnaleziono groby.

Reklama

- Niewątpliwą sensacją towarzyszącą tej inwestycji jest odkrycie grobów w miejscu, gdzie w okresie międzywojennym była miejska targowica. O istnieniu w tym miejscu pochówków – cmentarzyska/cmentarza nie wspominają archiwalia, jak również źródła kartograficzne - informuje w mediach społecznościowych Lubelski Konserwator Zabytków Delegatura w Chełmie.

Prace archeologiczne prowadzą mgr Ernest Kamiński we współpracy z mgr Karoliną Bucką.

Już w 2010 roku odkryto 6 grobów na tym terenie. Wtedy też w zasypiskach tych grobów znaleziono ceramikę, której pochodzenie datowano na 3 okresy: XIV-XV w., XV-XVI w. i XVI-XVIII w.

- W trakcie aktualnie prowadzonych badań archeologicznych odkryto dotychczas 19 grobów w większości in situ. Niektóre były uszkodzone w stropie, w partii nóg lub głowy w wyniku prowadzonych wcześniej inwestycji. Pochówki miały układ wschód-zachód – z wyjątkiem jednego w układzie północ-południe - czytamy dalej w informacji konserwatora.

Archeolodzy stwierdzili, że groby w większości były nowożytne, bez wyposażenia. W zasypiskach znaleziono zabytkową ceramikę z XIII-XVII/XVIII w. oraz artefakty z XIX i XX w. Pochówki najprawdopodobniej były trumienne, co potwierdzają metalowe ćwieki, drewno niestety nie zachowało się. Są to zarówno groby osób dorosłych, jak i dzieci. Jeden grób jest grobem żołnierza prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. Przy szczątkach ułożonych twarzą do dołu znaleziono klamerkę.

- Najciekawszy i wyjątkowy pod względem wyposażenia pochówek jest grobem prawdopodobnie pradziejowym. Jest to grób podwójny szkieletowy, ciałopalny w „nogach”, częściowo uszkodzony podczas prac, związanych z wykonanym w przeszłości przyłączem. Przy szczątkach znaleziono dwa fragmenty ceramiki słabo wypalonej, z grubą domieszką, prawdopodobnie stanowiącej fragmenty urny. W grobie tym odnalezione zostały ozdoby z brązu. Według wstępnej oceny prowadzących badania archeologiczne są to zausznice gwoździowate, być może nawet związane z kulturą scytyjską (od VII w. p.n.e. do III w. p.n.e.). Ze względu na wyjątkową wartość historyczną i naukową grób będzie poddany dodatkowej analizie antropologicznej - dodaje LKZ.

Obszar robót ziemnych zostanie poszerzony w kierunku północnym, tj. w kierunku historycznego centrum miasta, dlatego też archeolodzy spodziewają się kolejnych równie sensacyjnych pochówków.

Działania archeologów nie zaburzyły jednak prac budowlanych.

- Współpraca z konserwatorem zabytków i archeologami jest bardzo dobra. Nie ma mowy o opóźnieniu czy zatrzymaniu prac budowlanych. Archeolodzy prowadzą badania na wyznaczonym terenie, co nie wpływa na postęp w pracach prowadzonych przez ARP - powiedział nam Sławomir Zawiślak, przedstawiciel Agencji Rozwoju Przemysłu w naszym regionie.

Poniżej galeria zdjęć

Czytaj także:

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklamabaner Monter
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama