Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 31 marca 2025 20:01
Reklama baner reklamowy
Reklama
Chaos na sesji Rady Miasta Chełm

Chełm. Gorąca debata o przyszłości szkół i przedszkoli przerwana

Reklama
Burzliwa dyskusja, podzieleni radni i niespodziewane przerwanie obrad - tak wyglądał dzień, w którym miały zapaść kluczowe decyzje dotyczące przyszłości chełmskiej oświaty. Pomysł połączenia szkół podstawowych i przedszkoli w zespoły szkolno-przedszkolne spotkał się z ostrym sprzeciwem części rajców. Czy reforma upadnie, zanim na dobre ruszy? Decyzję odłożono do 31 marca.
Chełm. Gorąca debata o przyszłości szkół i przedszkoli przerwana

W środę (26 marca) podczas posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta Chełm radni dyskutowali nad planem utworzenia zespołów szkolno-przedszkolnych poprzez połączenie miejskich szkół podstawowych z przedszkolami. Pomimo obszernej debaty, projekt nie uzyskał poparcia większości członków komisji.

Reklama

Planowane zmiany

Zgodnie z propozycją Urzędu Miasta Chełm, miało dojść do połączenia następujących placówek w zespoły szkolno-przedszkolne:

  • Zespół nr 1: Szkoła Podstawowa nr 1 i Przedszkole Miejskie nr 11
  • Zespół nr 2: Szkoła Podstawowa nr 2 i Przedszkole Miejskie nr 5
  • Zespół nr 4: Szkoła Podstawowa nr 4 i Przedszkole Miejskie nr 8
  • Zespół nr 5: Szkoła Podstawowa nr 5, Przedszkole Miejskie nr 2 i Przedszkole Miejskie nr 6
  • Zespół nr 6: Szkoła Podstawowa nr 6, Przedszkole Miejskie nr 12, Przedszkole Miejskie nr 14 i Przedszkole Miejskie nr 15
  • Zespół nr 7: Szkoła Podstawowa nr 7 i Przedszkole Miejskie nr 10
  • Zespół nr 8: Szkoła Podstawowa nr 8 i Przedszkole Miejskie nr 13

Zdaniem władz miejskich, plan ten ma na celu usprawnienie zarządzania placówkami oraz poprawę organizacji nauczania i wychowania.

Dyrektor Departamentu oświaty Agnieszka Walewska-Maksymiuk podkreśla, że połączenie szkół i przedszkoli w zespoły to jedynie zmiana administracyjna, która nie wpłynie na lokalizację placówek, skład kadry ani zakres obowiązków nauczycieli.

- Wszystkie jednostki pozostają w tych samych miejscach. Połączenie organizacyjno-administracyjne oznacza wspólny budżet i jednego dyrektora, ale uczniowie i nauczyciele nie odczują zmian w codziennym funkcjonowaniu placówek - zapewniała.

Według władz miasta nie są planowane zwolnienia nauczycieli ani pracowników administracyjnych, a jedynie konkursy na nowych dyrektorów zespołów. Jednak rodzice przedszkolaków oraz radni opozycyjni podkreślają, że zmiany, które urzędnicy chcą wprowadzić, mają na celu oszczędności kosztem dzieci. 

Negatywna opinia radnych

Po długiej dyskusji komisja wydała negatywną opinię na temat propozycji. Spośród głosujących, za utworzeniem zespołów opowiedziało się trzech radnych: Mariusz Kowalczuk, Wojciech Wójcik i Tomasz Kociubiński, wszyscy z Klubu Radnych Chełmianie.

Przeciwko byli radni Koalicji Obywatelskiej - Marek Sikora, Tomasz Ochera i Piotr Jabłoński, radni Polski 2050 - Marcin Lipczuk, Stanisław Mościcki i Katarzyna Rot, a także radna niezrzeszona Katarzyna Janicka. Nieobecna na posiedzeniu była członkini komisji Grażyna Wietrzyk-Neckier (PiS).

Decyzja komisji nie jest wiążąca, ale stanowi ważny głos doradczy dla Rady Miasta Chełm, która podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie.

Sesja Rady Miasta przerwana

Tego samego dnia odbyła się także Sesja Rady Miasta Chełm, podczas której miały zapaść kluczowe decyzje w sprawie utworzenia zespołów szkolno-przedszkolnych. Jednak na wniosek formalny przewodniczącej Rady Miasta Chełm Doroty Rybaczuk, obrady zostały przerwane do poniedziałku, 31 marca.

Decyzja o przerwaniu sesji wywołała poruszenie zarówno wśród radnych, jak i mieszkańców miasta. Zwolennicy reformy uważają, że zmiany przyniosą lepsze zarządzanie oświatą i stabilność zatrudnienia. Przeciwnicy natomiast podnoszą argumenty o możliwych negatywnych konsekwencjach, takich jak ograniczenie liczby stanowisk dla dyrektorów czy niepewność co do przyszłości poszczególnych placówek.

Decyzja o przyszłości reformy oświatowej w Chełmie zapadnie prawdopodobnie podczas wznowionej sesji rady miasta. Ostateczne rozstrzygnięcie poznamy w najbliższych dniach.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Anka 29.03.2025 12:16
Tak czy siak i tak będą redukcje etatów i likwidacja placówek. I tego nic nie zmieni bo fala tsunami niżu demograficznego jest faktem.

Reklama
Kaśka 27.03.2025 09:25
W dobie niżu jest to bardzo dobre rozwiązanie. Publiczne finanse nie są z gumy. A zresztą największy lament to strata dyrektorskich stołków. Nic więcej się nie zmieni. Budynek nie zostanie zburzony.

Sylwester B 26.03.2025 17:01
bicie piany ciąg dalszy. Normalny pomysł tworzony w całej Polsce tylko w Chełmie z tego robią jakieś tabu. Zmiany przyniosą lepsze zarządzanie oświatą i ekonomię likwidując jedynie stołki dyrektorów bo będzie jeden dyrektor zespołu. Uważam, że to znakomite rozwiązanie utworzenie tych zespołów i mam nadzieję, że będą utworzone.

Matka 27.03.2025 08:25
Ehh widać, ze nie ma Pan zielonego pojęcia o oświacie. Niestety wcale zespołami się dobrze nie zarządza zawsze jakaś placówka traci. Już teraz jest dużo dzieci które potrzebują wsparcia specjalistów a oni mają za mało godzin. Więc będzie jeszcze gorzej. Najwięcej stracą dzieci. Jeśli odnosi się Pan do całej Polski to w niektórych gminach czy miastach organy wprowadzacie dają dodatkowe pieniądze na zajęcia np z języków. A u nas się tylko obcina i ogranicza. I później słyszymy że przecież dyrektor decyduje i rządzi. A tak naprawdę nic nie może bo o wszystkim decyduje urząd. Smutne i przykre

Rodzic 27.03.2025 11:28
To jest jedyna słuszna droga. Przy obecnym niżu demograficznym łączenie jest słuszne. Szkoda tylko, że pozostali Radni robią szum zamiast się jednoczyć.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklamabaner Monter
ReklamaChełmskie Widoki
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama