Uroczystości jubileuszowe poprzedził turniej, który odbył się dzień wcześniej, również w miejskiej hali, w którym rywalizowało osiem zespołów złożonych z młodych piłkarzy. W finale BKS Lublin pokonał UKS Niedźwiadek Chełm 3:1 w rzutach karnych. Z kolei trzecie miejsce przypadło UKS Jedynka Krasnystaw, który wygrał 3:0 z KS Huragan Międzyrzec Podlaski.
W jubileuszowej gali wzięło udział kilkaset osób reprezentujących zarówno UKS Niedźwiadek Chełm, jak i lokalny samorząd, kluby i instytucje związane z lokalnym sportem, przedstawiciele chełmskich szkół oraz rodziny zawodników. Podczas wydarzenia wręczono brązowe odznaki "Zasłużony dla Sportu", które otrzymali trenerzy Andrzej Pieńkowski, Andrzej Krawiec oraz Michał Filipczuk. Dwaj pierwsi otrzymali też złote honorowe odznaki Polskiego Związku Piłki Nożnej, które wręczył członek zarządu PZPN Zbigniew Bartnik. Medalem 100-lecia Lubelskiego Związku Piłki Nożnej został z kolei nagrodzony Janusz Oleszkiewicz, wieloletni pasjonat sportu i "ulubiony kierownik" poszczególnych zespołów chełmskiego Niedźwiadka, który do tej pory je wspiera. Honorowymi odznakami LZPN nagrodzono również kilkanaście osób, a wszyscy pracownicy klubu otrzymali upominki.
Podczas jubileuszu pięcioro wychowanków UKS Niedźwiadek Chełm nagrodzono natomiast tytułami Ambasadora Chełmskiej Piłki.
- Otrzymali je piłkarze, którzy teraz są zawodnikami znanych polskich klubów: Mateusz Pękała, Mateusz Szwed, Krystian Derkacz i Maciej Ruszkiewicz - mówi Anatol Obuch wiceprezes UKS Niedźwiadek Chełm ds. organizacyjno-szkoleniowych, a także jeden z założycieli klubu. - Piąte wyróżnienie przypadło natomiast Katarzynie Kozłowskiej, która trenowała piłkę nożną, a teraz bardzo dobrze radzi sobie w rugby jako reprezentantka jednego z gdańskich zespołów.
Spotkanie jubileuszowe było też oczywiście okazją do wspomnień i podsumowania 20-letniej działalności UKS Niedźwiadek Chełm. Przez ten czas piłkarze i trenerzy klubu dopisali do jego historii liczne sukcesy. Pierwszym było zdobycie mistrzostwa Polski przez 11-latków Niedźwiadka, szkolonych wspólnie przez Anatola Obucha i Zygmunta Korzeniowskiego.
- Chłopcy rozegrali wtedy w sumie 28 spotkań, począwszy od eliminacji w Krasnymstawie - dodaje Anatol Obuch. - Jako mistrzowie zostali również nagrodzeni wyjazdem do Wiednia na mecz Polska - Austria, a tam mieli możliwość spotkać się z reprezentantami naszego kraju.
Ponadto poszczególne roczniki UKS Niedźwiadek Chełm wielokrotnie zajmowały miejsca na podium w rozgrywkach wojewódzkich, brały udział w licznych zawodach na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim, a do tego siedmiokrotnie dostawały się do finałów turnieju "Z podwórka na stadion - o Puchar Tymbarku". Klub i jego trenerzy przez lata byli także wyróżniani podczas plebiscytów sportowych organizowanych przez LZPN czy naszą redakcję.
- Trochę jest mi żal, że nie udało się utrzymać drużyny dziewcząt, choć zainteresowanie przez nie grą jest spore. Mamy jednak nadzieję, że to tylko chwilowy przestój i uda nam się odbudować tę sekcję, zwłaszcza że pojawiło się pewne światełko w tunelu. Aktualnie dziewczęta trenują z chłopcami w równoległych rocznikach, w Krasnymstawie i Łęcznej - mówi Anatol Obuch.
Teraz czytane:
Napisz komentarz
Komentarze