Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Powiat chełmski. Jak żyć szczęśliwie, to tylko tu, w gminie Chełm

To ten samorząd zajął w opublikowanym ostatnio rankingu „Gmina dobra do życia 2023” najlepszą pozycję w naszym powiecie. Wśród wszystkich samorządów w naszym kraju (2477) gmina Chełm zajęła 1117. pozycję. Relatywnie dobrze oceniono też gminę Kamień, miasto Rejowiec Fabryczny oraz gminę Rejowiec Fabryczny.
Powiat chełmski. Jak żyć szczęśliwie, to tylko tu, w gminie Chełm

Źródło: Pixabay / smpratt90

Kamień znalazł się na 1857. pozycji rankingu, natomiast miasto Rejowiec Fabryczny zajmuje 1274. pozycję. Nieco niżej, bo na 1513. miejscu znalazła się gmina Rejowiec Fabryczny. 

Jak oceniono pozostałe samorządy? Gmina Białopole znalazła się na 2365. pozycji. Gmina Dorohusk na 2402., a Dubienka na 2466. Nieco wyżej od Dubienki znalazły się Leśniowice (2361. pozycja) oraz Rejowiec (2258.). Zbliżony wynik osiągnęły gminy Ruda-Huta – 2292. oraz Siedliszcze – 2276. Wierzbica znalazła się na pozycji nr 2189., a Wojsławice na miejscu nr 2356.

Jeśli mowa o rankingu, to warto zapytać o metodologię, jaką kierowano się przy jego sporządzaniu. Zdaniem twórców raportu „jakość życia” rozumieć należy jako „stopień zaspokojenia potrzeb człowieka”.

- Potrzeby te klasycznie dzielą się na materialne (bytowe) i niematerialne (duchowe). W zależności od specyfiki przedmiotowej jakość życia można analizować w sferze biologicznej, psychologicznej, zdrowotnej, społecznej, środowiskowej (przyrodniczej), politycznej, edukacyjnej i wielu innych. Terminy bliskoznaczne (ale nie tożsame) to stan rozwoju, warunki życia, poziom życia. Ten ostatni termin jest koncepcyjnie i definicyjnie najbliższy jakości życia – stwierdzono w raporcie.

Wskaźniki, według których oceniano poszczególne samorządy, pogrupowano według 10 obszarów aktywności człowieka i zagospodarowania przestrzennego: środowisko naturalne, rozwój demograficzny, rozwój społeczno-ekonomiczny, rynek pracy, warunki mieszkaniowe, infrastruktura osadnicza i ład przestrzenny, zdrowie i bezpieczeństwo, dostępność i jakość usług, dziedzictwo, kultura i rekreacja, spójność i aktywność społeczna.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: chełmianinTreść komentarza: a prezydent mówi że wszystko jest w porządkuData dodania komentarza: 31.10.2024, 12:43Źródło komentarza: Chełm. Kontrowersje wokół oznakowania na cmentarzu komunalnymAutor komentarza: dyletanciTreść komentarza: Ławeczka z postacią Idy nie jest pomnikiem, a skwer nie jest skwerem Idy Heandel!!!Data dodania komentarza: 31.10.2024, 08:36Źródło komentarza: Chełm. Nowy statut, stara awantura, czyli kontrowersji wokół muzeum ciąg dalszy...Autor komentarza: propagandaTreść komentarza: Co tu obiecywać, przecież wiadomo, że w 2027 r. Natalia Jędruszczak nie będzie dyrektorem muzeum - tego, czy tamtego.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 08:34Źródło komentarza: Chełm. Nowy statut, stara awantura, czyli kontrowersji wokół muzeum ciąg dalszy...Autor komentarza: LeokadiaTreść komentarza: Przecież od początku było wiadome, że nic z tego nie będzie! Tak jak z młynem Michalenki!Data dodania komentarza: 31.10.2024, 07:13Źródło komentarza: Chełm. Nowy statut, stara awantura, czyli kontrowersji wokół muzeum ciąg dalszy...Autor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Tak się kończą megalomańskie pomysły na coś o czym nie ma się bladego pojęcia, panie Prezydencie. Łapanie a właściwie próby łapania jednocześnie kilku srok za ogony, nigdy nie kończy się dobrze.Data dodania komentarza: 30.10.2024, 20:33Źródło komentarza: Chełm. Nowy statut, stara awantura, czyli kontrowersji wokół muzeum ciąg dalszy...
Reklama
Reklama
Reklama