Ideą festiwalu jest ukazanie tradycji i dziedzictwa muzycznego sięgającego XII w., polegającego na wykonywaniu pieśni i muzyki wielkopostnej opisujących mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Repertuar wielkopostny to ważny element modlitwy w okresie Wielkiego Postu, pozwalający głębiej zrozumieć mistykę okresu pasyjnego i sens czasu pokuty.
Festiwal jest wydarzeniem otwartym i bezpłatnym. Formuła festiwalu przewiduje koncerty w kolejne niedziele Wielkiego Postu. Wszystkie odbywają się w kościele pw. św. Ludwika we Włodawie. Pierwszy koncert odbył się 25 lutego, zaprezentował się wówczas Zespół Muzyki Dawnej Sabionetta z Warszawy.
Kolejny odbył się 3 marca podczas którego, kunszt gry organowej zaprezentował Krzysztof Łazutka, a Marcin Obuchowski wraz z Małgorzatą Grytczuk wprowadzili w muzyczne „Rozważania Wielkopostne”.
Trzeci koncert odbędzie się 10 marca o godz. 19:00, wystąpi Chór La Musica z Lublina pod dyrekcją Karoliny Filipczak – Sulimy. Podczas ostatniego koncertu, który odbędzie się 17 marca o godz. 19:00 wystąpi Chór Ziemi Włodawskiej Vlodaviensis pod dyrekcją Marcina Obuchowskiego. Wraz z wokalistami i przy akompaniamencie fortepianu, klarnetu, skrzypiec i kontrabasu przedstawi słuchaczom program „Odszedł pasterz nasz”.
Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu jest Marcin Obuchowski (włodawski muzyk, kompozytor, aranżer i dyrygent Chóru Ziemi Włodawskiej „Vlodaviensis”). Tworząc festiwal Marcin Obuchowski chciał zwrócić uwagę na ogromną wartość religijną i duchową pieśni i utworów wielkopostnych, które umożliwiają wiernym jeszcze głębsze przeżywanie męki Jezusa Chrystusa i tworzą swego rodzaju muzyczne rekolekcje wielkopostne.
Napisz komentarz
Komentarze