"Wspólnota" ocenia: "Kadencja była trudna"
Autorzy rankingu wskazują, że mijającą kadencję zaliczyć należy do wyjątkowo trudnych, z wielu różnych względów.
„Wprawdzie lata 2018–2022 to czas dość szybkiego rozwoju gospodarczego kraju, ale to nie przekłada się automatycznie na samorządy. Wymieńmy kilka czynników mających wpływ na to, czy w ogóle możemy mówić o sukcesie. Pierwszy to trwająca ponad dwa lata i dezorganizująca życie tak mieszkańców, jak i służb miejskich pandemia COVID-19. Kolejnym jest agresja Rosji na Ukrainę i konieczność zajęcia się olbrzymią falą uchodźców. Następnie nieznana od pięciu kadencji wysoka inflacja dewastująca budżety samorządowe. W końcu trudno nie wspomnieć o niespotykanej od lat intensywnej presji recentralizacyjnej ze strony rządu. Miała ona wiele twarzy” (pis. oryg.) – zauważają autorzy opracowania.
Dodają jednocześnie, że w ciągu tych pięciu w sumie minionych lat doszło do całkowitej zmiany optyki, jeśli idzie o współpracę pomiędzy rządem centralnym a samorządami – zarówno tymi z dużych ośrodków miejskich, jak i mniejszych miasteczek i wiejskich gmin.
„Ważnym (choć niejedynym) efektem tej presji (nacisku, jaki rząd kładł na decentralizację – przyp. red.) były zmiany w systemie finansowania, związane między innymi z modyfikacją przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych i zmiana strumienia dochodów samorządowych uzależniających gminy coraz bardziej od arbitralnie rozdzielanych dotacji na zadania inwestycyjne” (pis. oryg.) - twierdzi zespół „Wspólnoty”.
Należy też zauważyć, że to właśnie te małe, gminne samorządy, dysponują jeszcze stosunkowo szerokim marginesem swobód w zarządzaniu finansami i decydowaniu o swoim kierunku rozwojowym, czego nie można już powiedzieć o większych ośrodkach.
W powiecie docenieni tylko nieliczni
A jak na przedstawione dane zareagowali włodarze samorządów z naszego powiatu? Najlepszy wynik wśród gmin odnotowała gmina Chełm. W ostatecznym zestawieniu pojawiła się na 388. pozycji.
- To kolejne zestawienie "Wspólnoty", w którym gmina Chełm zajmuje wysokie miejsce. Przypomnę, że kilka tygodni temu zajęliśmy imponujące miejsce w rankingu „Gmina Dobra do Życia 2023”. Także wówczas byliśmy najlepsi w powiecie chełmskim - mówi o rankingu wójt Wiesław Kociuba.
Zauważa też, że poszczególne wskaźniki, które pozwoliły ostatecznie na uzyskanie tak wysokiej lokaty, już od wielu lat utrzymują się na podobnym poziomie.
- W zestawieniu "Sukces ekonomiczny" zajmujemy 741 miejsce (na 2477 gmin), a w ujęciu infrastrukturalnym gmina Chełm zajmuje już 155 miejsce. To efekt naszej systematycznej, wytężonej pracy, która trwa od wielu lat - ocenia włodarz samorządu.
Nieco niżej, na 756. pozycji (awans z miejsca 973.) pojawiła się gmina Kamień.
- Nie ukrywam, że ten wynik bardzo nas ucieszył. Pokrywa się zresztą z wynikiem, jaki osiągnęliśmy w rankingu „Gmina dobra do życia”. Warto zauważyć, że na ten sukces pracowaliśmy sumiennie przez całą kadencję. Dzięki dobrze przygotowanym projektom i wnioskom pozyskaliśmy aż ponad 25 mln złotych środków zewnętrznych, dzięki którym zrealizowaliśmy wiele kluczowych projektów. Budżety gminy z trzech ostatnich ocenianych lat były tak skonstruowane, że na inwestycje przeznaczaliśmy praktycznie co drugą złotówkę – wyjaśnił w rozmowie z nami wójt Dariusz Stocki.
W końcowym zestawieniu pojawiła się również gmina Białopole, która zajęła 1129. pozycję (w poprzedniej kadencji sklasyfikowano ją na 1504. miejscu).
- Sądzę, że nasz sukces udało się osiągnąć dzięki przemyślanej polityce poprzedniego rządu. Prawdziwy rekord udało nam się pobić w ubiegłym 2023 roku, kiedy na inwestycje wydaliśmy ok. 30 mln zł. Proszę wybaczyć, ale wcześniej nie byłoby to możliwe. I staram się nie angażować w żadne polityczne spory. Uważam, że dobre rozwiązania należy zauważać i chwalić, a o złych, niekorzystnych należy rozmawiać i je korygować. Tak więc sądzę, że polityka poprzedniego rządu była korzystna dla małych samorządów, które całymi latami nie były w stanie zrealizować większych inwestycji, nie mówiąc już o przypadkach zadłużania się na pokrycie bieżących wydatków – uważa wójt Henryk Maruszewski.
Gmina Dorohusk to ostatni samorząd z terenu naszego powiatu, który został uwzględniony w końcowym zestawieniu. Zajmuje w nim 1163. pozycję (awans z 1326. miejsca). W sumie oceniono 1513 gmin wiejskich.
Jak poradziły sobie powiatowe miasteczka?
Nasze samorządy zostały dostrzeżone także w rankingu, który obejmuje miasteczka. Siedliszcze zajęło na tej liście 444. miejsce (awans z 568. pozycji).
- Przyznam szczerze, że nie śledzę tych rankingów, ale cieszę się z tego, że ktoś dostrzegł naszą ciężką pracę na rzecz samorządu. Uważam, że rozwijamy się systematycznie od wielu lat, ale istotnie, ten ostatni okres był dla nas pod tym względem absolutnie wyjątkowy. Zdobyliśmy bardzo dużo środków zewnętrznych, które pozwoliły rozwinąć Siedliszcze pod wieloma względami. Nie jesteśmy zasobnym samorządem, a mimo to nie stoimy w miejscu – zauważa burmistrz Hieronim Zonik.
Ostatnim samorządem, jaki został ujęty w końcowym rankingu „Sukces kadencji”, jest miasto Rejowiec, które zajęło 579. pozycję (spadek z 533. miejsca).
- Uważam, że mamy mnóstwo powodów do tego, aby odczuwać satysfakcję. Dla mnie niezwykle istotny jest np. fakt, że udało nam się zredukować zadłużenie. Z przeszło 8 mln zł zobowiązań zostało nam „jedynie” ok. 600 tys., więc mamy powody do zadowolenia. Mamy też środki na koncie, ponad 5,5 mln i ok. 4,5 mln nadwyżki operacyjnej. Mijająca kadencja kosztowała nas mnóstwo wysiłku, ale efekty są widoczne. A należy też zauważyć, że znajdujemy się, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, na 12. pozycji w powiecie chełmskim, jeśli idzie o dochód „per capita”, na jednego mieszkańca. Zmieniamy oblicze naszej gminy i to jest najważniejsze – uważa burmistrz Tadeusz Górski.
Czytaj także:
- Pow. chełmski. Starosta Piotr Deniszczuk wystąpił z PSL
- Gm. Rejowiec Fabryczny. W gminie o powiecie. Podsumowań czas...
- Gm. Dorohusk. Grupa Azumi sięgnęła teatralnych wyżyn
- Powiat chełmski. Nietrzeźwy wójt u notariusza. Czy pełnił w tym stanie obowiązki służbowe? - ustala policja
- Gm. Wierzbica. Kandydaci na wójta uśpieni? Znana jedna kontrkandydatka
Napisz komentarz
Komentarze