Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Pow. krasnostawski. Kto odniósł sukces w ostatniej kadencji?

Na łamach pisma samorządowego „Wspólnota” opublikowano ranking zatytułowany „Sukces kadencji 2018-2023”. Na podstawie cząstkowych raportów: ekonomicznego, finansowego, społecznego i infrastrukturalnego oceniono, kto tym razem okazał się najlepszy. Jak to wygląda w powiecie krasnostawskim?
Pow. krasnostawski. Kto odniósł sukces w ostatniej kadencji?

Autor: 27707

Źródło: Pixabay

Za pomocą dostępnych wskaźników liczbowych autorzy rankingu oszacowali sukces, jaki odniosły samorządy w latach 2018–2023.

Mówimy o sukcesie, który udało się osiągnąć w trakcie kończącej się kadencji, interesuje nas więc zmiana, jaka nastąpiła w ostatnich pięciu latach. Tak definiowany wskaźnik nie jest identyczny z oceną sytuacji w danej gminie. Staramy się dobierać wskaźniki, które możliwie najlepiej obrazują osiągnięty sukces, ale nie można powiedzieć, że ten sukces zawsze zależy od pracowitości, pomysłowości i ogólnie od jakości działań podejmowanych przez radnych, wójta, burmistrza czy prezydenta oraz podlegającą im administrację samorządową. Nie da się ukryć, że sukces to wypadkowa działań samorządu i korzystnego (lub niekorzystnego) splotu okoliczności, w których przyszło działać. Kryzys gospodarczy, związany na przykład ze złą kondycją najważniejszego dla społeczności lokalnej przedsiębiorstwa, nie musi być zależny od jakości pracy samorządu – tak mówią o rankingu jego autorzy.

W powiecie krasnostawskim najbardziej wyróżnia się gmina Żółkiewka. Awansowała z 1513. na 405. miejsce w klasyfikacji dotyczącej gmin.

- Kadencja 2018-2023 była dla niej bardzo udana i rekordowa pod względem przeprowadzonych inwestycji. Dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy wszystkich pracowników urzędu udało nam się pozyskać bardzo znaczącą kwotę środków zewnętrznych na inwestycje w wielu obszarach m.in.: drogownictwie, ochronie środowiska, odnawialnych źródłach energii, rewitalizacji, oświacie, cyfryzacji. Dzięki pozyskanym środkom gmina rozwija się w wielu obszarach i systematycznie pnie się w górę w różnych rankingach. Kwota wartości inwestycji realizowanych i zakontraktowanych to ponad 50 mln zł - wyjaśnia włodarz gminy.

Jak podkreślają urzędnicy, realizacja wszelakich inwestycji spowodowała wzrost konkurencyjności gminy na tle wszystkich samorządów w kraju.

- Jesteśmy bardzo dumni, że tak wiele udało się zrobić, pomimo tego, że była to bardzo trudna kadencja ze względu na Covid-19 i konflikt zbrojny na wschodzie - mówi nam wójt gminy Żółkiewka Jacek Lis.

Kolejna w rankingu jest gmina Łopiennik Górny. Poprzednio zajmowała 1256. lokatę, a obecnie 793.

- W mojej ocenie to była dobra kadencja - to był czas rozwoju naszej gminy. Pokazaliśmy, a nawet udowodniliśmy, że w czasie jednej kadencji można wiele zmienić, o czym świadczy 793. miejsce w rankingu gmin wiejskich - to najwyższa pozycja gminy w ostatnim dwudziestoleciu. Jeszcze pięć lat temu było to 1256. miejsce. Mijająca kadencja była wyjątkowa, ponieważ naznaczona została przez trzy wydarzenia, które zdeterminowały właściwie wszystkie sfery życia tj. wojna w Ukrainie, pandemia i zmiany podatkowe. Mimo tych przeszkód gmina się rozwijała, prowadziliśmy inwestycje i realizowaliśmy plany. Zrealizowanych zostało wiele projektów zarówno inwestycyjnych, jak i społecznych, które okazały się niezwykle cenne i potrzebne lokalnej społeczności. Mogliśmy się rozwijać za sprawą otrzymanych i pozyskanych środków zewnętrznych w tym z Unii Europejskiej - mówi nam włodarz gminy.

Wójt dodaje, że priorytetem gminy od początku było zachowanie zrównoważonego jej rozwoju.

- Poza wysoką pozycją w rankingu odnieśliśmy jeszcze większy sukces w aktywności społecznej mieszkańców. Obecnie na terenie gminy funkcjonuje 9 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, 8 kół gospodyń wiejskich oraz organizacje, kluby wspierające młodzież i seniorów. Ponadto utworzony został gminny Klub Sportowy GKS Łopiennik, który reprezentuje i promuje gminę na szczeblu wojewódzkim. Systematycznie wzrasta liczba działań na rzecz mieszkańców – za co z całego serca wszystkim dziękuję  -podsumowuje wójt gminy Artur Sawa.

Gmina Krasnystaw obecnie zajmuje 1373. lokatę, a w poprzedniej edycji rankingu było to 1480 miejsce. Gmina Kraśniczyn również została umieszczona w rankingu, zajmując obecnie 1497. miejsce, a poprzednio 1531.

- Budżet z 13,5 mln w 2019 r. wzrósł do prawie 30 mln. Spłacamy regularnie nasze zadłużenie z 4 mln 700 tys. na 2 mln 700 tys. Podkreślam też, że nasze możliwości budżetowe związane są z charakterem typowo rolniczym gminy. Położenie na obszarze chronionego krajobrazu też ogranicza możliwości inwestycyjne czy lokalizację pewnych inwestycji. – sukcesu infrastrukturalnego (odnoszącego się przede wszystkim do komunalnej infrastruktury technicznej), – sukcesu społecznego (który uwzględnia szeroko rozumiane polityki społeczne, np. wyniki edukacyjne, ale także polityki związane z ochroną środowiska czy lokalnym transportem publicznym). Tutaj niestety wyniki edukacyjne nie są dla mnie zadowalające. Inwestowaliśmy na pewno w ochronę środowiska, kontynuujemy kwestie transportu publicznego - komentuje wójt gminy Monika Grzesiuk.

Inne gminy z powiatu krasnostawskiego nie zostały w rankingu uwzględnione.  

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama